Rýchle pripojenie od SWAN-u

Pripojenie na internet sa v dnešnej dobe berie už ako štandard. Využívate ho takmer každý deň a neraz je dobrým pomocníkom nech sa nachádzate kdekoľvek. Preto sa nepochybne stal neodmysliteľnou súčasťou nášho moderného života. Vďaka nemu môžete jednoducho a rýchlo nadviazať kontakt s rodinou, priateľmi alebo známymi.

Internetové pripojenie by tak nemalo chýbať v nejednej domácnosti. A práve tam sa najviac využíva ADSL pripojenie alebo pripojenie pomocou optického kábla, ktoré zatiaľ prevyšujú novinku v podobe mobilného LTE pripojenia.

Čo je to ADSL?

ADSL internet je v súčasnosti najvyužívanejší typ DSL pripojenia. Doslovná skratka ADSL – teda Asymmetric Digital Subscriber Line – znamená v doslovnom preklade „asymetrické digitálne účastnícke vedenie“.

ADSL je teda internetové pripojenie, ktoré sa vyznačuje asymetrickým pripojením, kedy je rýchlosť prenosu dát k užívateľovi download, rýchlejšia než  rýchlosť odchádzajúcich dát od užívateľa upload.

Jednou z vlastností, podľa ktorej dokážete identifikovať ADSL pripojenie je, že vo vašej domácnosti  máte alebo ste niekedy v minulosti mali pevnú telefónnu linku. Dôvodom je, že ADSL internet je pripojený do siete práve cez telefónnu linku.

Technológia však umožňuje telefonovať aj byť pripojení na internet súčasne. Aj pre to bol a stále je ADSL internet veľmi rozšírený. Vďačiť môže aj veľmi dobrej dostupnosti na celom území Slovenska. Vďaka čomu si môže vychutnávať vysokorýchlostný neobmedzený internet každá domácnosť, kdekoľvek sa nachádza.

Potrebné vybavenie

Na to, aby ste mohli využívať ADSL internet, je potrebné zariadenie, ktoré sa nazýva ADSL modem alebo ADSL wifi router. ADSL modem je dodávaný ku základným službám a umožňuje pripojenie 1 zariadenia, a to len káblovou formou. Slúži tak na pripojenie vášho PC, laptopu alebo televízie.

V prípade, že chcete pripojiť v domácnosti viacero zariadení, a zároveň využívať dobre známu wifi, je potrebné si zakúpiť ADSL wifi router. Stačí si však zakúpiť aj obyčajný wifi-router, ktorý však prepojíte s modemom.

Pozor na FUP

Aj pri výbere ADSL internetu by ste mali byť opatrní a vyberať s rozvahou. Niektorí operátori totiž uvádzajú aj skryté FUP. Čo to vlastne je?

FUP znamená v anglickom jazyku „fair user policy“, čo vlastne znamená inteligentné rozdeľovanie konektivity s pridaným obmedzením maximálnej rýchlosti v závislosti od objemu stiahnutých dát.

Ide tak zvyčajne o zníženie rýchlosti internetového pripojenia, ak prekročíte maximálny denný limit sťahovaných dát. Preto si treba veľmi dobre pozerať všetky podmienky, ktoré poskytovateľ ponúka.

To však nenájdete u spoločnosti SWAN, ktorá sa javí ako korektný poskytovateľ internetu a tv s dostupnými cenami a neobmedzuje svoj internet ako iní konkurenční poskytovatelia.

Primeraná cena

Čo sa týka ceny, ADSL internet sa na nič nehrá a cenovku si drží takpovediac v normále. Ak by sme však cenu ADSL porovnali s optikou alebo LTE internetom, z boja by vyšiel víťazne.

Poskytovateľ internetu a tv SWAN ponúka ADSL internet napríklad už od 12,50€ mesačne. A to v prípade, že využívate v domácnosti pevnú hlasovú linku. Samozrejme, internet od SWAN-u má aj svoje výhody. Medzi tie najväčšie patrí zriaďovací poplatok len 1 €, garantované rýchlosti a surfovanie bez obmedzení, teda bez už spomínaného FUP.

Na výber máte z dvoch základných služieb, podľa toho, či chcete viazanosť na hlasovú linku alebo nie. Pri oboch však SWAN poskytuje možnosť zvýšenia rýchlosti posielania dát (upstreamu) až do 1024 kbit/s. Aby ste sa však neuviedli do omylu, táto rýchlosť upstreamu však nie je vždy garantovaná.

Čo sa týka dĺžky viazanosti, tá je nastavená na 18 mesiacov. Ak by ste siahli po prípojke DSL Naked, čo je prípojka bez hlasovej linky, flatovú službu Flat HOME s modemom a 5 120/ 512 kbit/s môžete mať už od 14,50 € mesačne.  Za Flat Profi s modemom a 10 240/ 1024 kbit/s môžete mať za 19,50 € na mesiac a ten istý balíček s rovnakou rýchlosťou a routerom na miesto modemu za 22,50 € mesačne.

Ak siahnete po prípojke DSL Partner TP, ktorá je viazaná na hlasovú linku, za flatovú službu Flat HOME, ktorá má rovnaké parametre ako pri DSL Naked, zaplatí len 12,50€ mesačne. Možno sa vám to zdá čudné, ale s hlasovou linkou naozaj zaplatíte menej. Za Flat Profi s modemom zaplatíte 17,50 € mesačne a za Flat Profi s routerom 20,50 € mesačne. Áno, ak správne počítate, s hlasovou linkou ušetríte 2€ mesačne. No nie je to skvelé?

Overte si dostupnosť ešte dnes

Chcete vedieť, či je aj vo vašej lokalite dostupný ADSL Internet? Neváhajte, a overte si dostupnosť internetu ešte dnes. Na stránke SWAN-u nájdete formulár, kde zadáte názov vášho mesta, ulicu a popisné číslo a môžete si ihneď overiť, či je ADSL Internet dostupný aj pre vás. Stačí len pár klikov a tento internet môžete mať doma aj vy!