Čo by nemalo chýbať vo výbave vášho auta?

Povinná môže byť školská dochádzka, ale aj výbava do vozidla. Viete, čo by pre aktuálny rok 2016 mala obsahovať povinná výbava do auta? Legislatíva totiž priamo prikazuje voziť so sebou istý druh vecí, ktorý snáď nikdy nevyužijete, no v prípade potreby vám môžu zachrániť život.

 

Rôznych autodoplnkov existuje celá rada a človek sa v nich niekedy má problém zorientovať. Napríklad okenné deflektory sú praktické a pri pootvorených oknách vás ochránia od nepríjemných zvukových efektov, patria však skôr do doplnkovej výbavy vozidla.

 

Povinná výbava

Povinnosťou pre motoristov je voziť so sebou reflexný odev. Najčastejšie to býva reflexná vesta, niektorí však využívajú aj reflexné bundy či pláštenky. Tento odev by mal byť umiestnený po ruke vodiča. Nepostrádateľnou súčasťou výbavy je aj lekárnička. Šofér by ju však nemal len voziť, ale aj vedieť v prípade núdze použiť. Samozrejmosťou je potom výstražný trojuholník. V prípade nehody či poruchy na diaľnici ho umiestňujte aspoň 100m za vozidlom, v obci to podľa okolností môže byť aj menšia vzdialenosť. Ak sú pneumatiky vášho vozidla schopné pri defekte pokračovať ďalej, alebo ak vozíte defekt sprej, náhradnú pneumatiku s diskom mať nemusíte. Inak to je tiež povinnosť, ku ktorej patrí aj príručný zdvihák a kľúč na matice kolies.

 

Odporúčaná výbava

Čo nepatrí do povinnej výbavy, no je to dobré mať na palube. Určite ťažné lano, nikdy totiž neviete kedy ho budete potrebovať. Povinnosťou nie je ani hasiaci prístroj, aspoň nie u nás a pre osobné vozidlá kategórie M1. Pri ceste do zahraničia si však údaje o povinnej výbave tej ktorej krajiny zistite, môže obsahovať aj veci mimo nášho legislatívneho rámca. V zimných mesiacoch je dobré so sebou voziť aj kvalitné rohože do auta a reťaze.

 

Výbava pre väčší komfort

Apropos rohože. Tie a dobré autopoťahy ochránia váš interiér po celý rok. Ich službu oceníte najmä pri prípadnom predaji vozidla – interiér v takmer neporušenom a pôvodnom stave je pri predaji či kúpe auta veľkým plusom.