Živnosť vs. SRO. Čo sa oplatí viac?

Veľké množstvo malých podnikateľov sa dostane do momentu, kedy si musia vybrať medzi živnosťou a S.R.O.. Aké faktory v tejto otázke vstupujú do konečného rozhodnutia? 

Náklady

Živnostníci si môžu vybrať z dvoch spôsobov riešenie nákladov. Buď si nastavia paušálne náklady alebo zbierajú bločky. V určitom momente sa im oplatí platiť si externú účtovníčku, ktorá im pomôže s daňovým priznaním, nákladmi a postará sa aj o celý chod s.r.o.čky, ktorá je na spravovanie trochu zložitejšia.

Zamestnanci

Zo začiatku veľa živnostníkov rieši jedného alebo dvoch zamestnancov. Tí sú častokrát taktiež živnostníci, ktorí si svoju prácu faktúrujú. V opačnom prípade majú dohodu o vykonaní práce alebo inú obchdonú zmluvu. Pri s.r.o.čke je jednoduchšie zamestnať zamestnancov na klasický pracovný pomer.

SRO: Založiť alebo kúpiť?

Nie vždy si musíte sro zakladať. Kúpa SRO je tiež jednou z ciest, ako sa dostať k vlastníctvu firmy. Ak máte dostatočný kapitál a nájdete ponuku na predaj SRO, odpadne vám veľa počiatočných povinností, ktoré vznikajú pri založení firmy.

Čo robiť, keď už s.r.o. Nechcem?

Zrušenie SRO môže byť často veľký problém.Stále máte však možnosť predaja SRO. V takom prípade vám všetko starosti odpadnú a práva a povinnosti so starostlivosťou o firmu prejdú na nového majiteľa.

Podnikanie na Slovensku má množstvo tvárí. Je len na vás, ktorá vám sedí viac.