Povinnú výbavu bicyklov netreba zanedbávať

Vedeli ste, že výbavu na bicykel upravuje samostatná vyhláška? Nikto vám nemôže prikázať, čím by ste si svoj bicykel mali vybaviť. No určité prvky sú jednoducho povinné. Kvôli bezpečnosti cyklistov aj ostatných účastníkov premávky.

Na ceste sa neschovávajte, ale žiarte

Vidieť a byť videný. To platí či idete po svojich, dvoch, alebo štyroch kolesách. Biela odrazka vpredu, červená vzadu, oranžové na pedáloch a lúčoch kolies – mali by ich mať nie len cestné bicykle, ale všetky, ktoré sa po cestných komunikáciách presúvajú. Za zníženej viditeľnosti a šera je povinnosťou osvetlenie – vpredu svietiace biele a vzadu červené, ktoré môže aj blikať. No a samozrejme reflexné oblečenie. Ide o investíciu niekoľkých eur, ktoré vám v konečnom dôsledkom môžu zachrániť zdravie.

Prilbu noste vždy

Povinnosťou cyklistov je nosiť prilbu na hlave mimo obce. Či jazdia cestné alebo horské bicykle. Avšak určite uznáte, že spadnúť a rozbiť si hlavu môže cyklista rovnako za dedinou ako aj v meste. Mnohí ju pritom vozia pripevnenú na riadidlách. Zdravie aj hlavu máte len jednu a pády z bicykla alebo stret auto – bicykel bývajú veľmi kruté. Svoju účinnosť má len cyklistická prilba, ktorá nikdy netlačí, a je správne nasadená. Pri páde na zem má tendenciu absorbovať náraz a prasknúť. Tým pádom splnila svoj účel a treba ju vymeniť.

Vedomosti a pravidlá treba poznať

Správny cyklista by sa mal vedieť na pozemných komunikáciách orientovať. Jednoducho povedané – poznať pravidlá cestnej premávky. A samozrejme dopravné značenie. Pretože chaos na cesty nepatrí. Tieto vedomosti síce nepatria do povinnej výbavy bicyklov, ale mali by nimi byť vybavení všetci cyklisti, bez výnimky. Aj tí najmenší, ktorí jazdia ešte len detské bicykle, by sa s nimi mali postupne zoznamovať. Hoci, pokiaľ majú svoje stroje vybavené bočnými kolieskami, na cesty ešte ísť nemôžu.