Ako si vybrať bezpečnostné dvere

Bezpečnosť nadovšetko, a to obzvlášť platí pri našich domovoch. Ak chcete ochrániť svoju domácnosť, musíte začať od základov. Nimi sú bezpečnostné dvere. V tomto článku si vysvetlíme, čo všetko je pri výbere bezpečnostných dverách potrebné.

Znie to možno banálne, no kvalitné bezpečnostné dvere musia zvládnuť neustále otváranie a zatváranie. Odhaduje sa, že za 30 rokov sa dvere otvoria a zatvoria približne 240-tisíc krát. Pri výbere taktiež zohráva úlohu estetika a funkcia. Vyberte si preto takú povrchovú úpravu dverí a zabezpečenie, ktoré vám najviac vyhovujú.

Na výber je pre dvere a kľučky na dvere množstvo farieb a dekorácii, kedy ich môžete personalizovať. Čo sa týka zabezpečenia, na výber je najvyššia alebo základná odolnosť či zlatý stred proti vlámaniu. K estetiky a funkcii sa môžu zísť bezpečnostné svetlíky. Bezpečnostné dvere sa dajú dodať aj s bezpečnostnými zárubňami.

Čo sa skrýva za bezpečnosťou dverí

Hlavnú časť bezpečnostných dverí tvorí ručne vyrobená mohutná oceľová konštrukcia. Vypĺňajú ju pozdĺžne a priečne oceľové výstuhy, ktoré sú pozvárané do pevného skeletu. K jej súčasti patrí odolná dvojplášťová konštrukcia, ktorá je zložená z dvoch platní, jedna na prednej a druhá na zadnej strane. Tá spoľahlivo chráni voči násilnému vniknutiu zlodejov.

Veľmi dôležité sú aj istiace body, ktorých počet nesúvisí so zaradením do bezpečnostných tried. Predstavujú ochranu voči vypáčeniu. Pri voľbe vnútorných súčastí dverí sa odporúča uzamykať bezpečnostná vložka na 2 západy. Takto sa istiace body, prezývané aj čapy, vysunú a zabezpečia na 100 %. Netreba zabúdať aj na bezpečnostné kovanie s prekrytím. To ochráni vložku predtým, aby bola násilne vytrhnutá, vyvŕtaná, alebo vylomená.

Ochrana voči požiaru

Okrem bezpečnosti sa vedia kvalitné dvere vysporiadať s ohňom, špinou a hlukom. Vyššiu požiarnu a protihlukovú odolnosť zabezpečia pomocou zvukovo izolačnej a tepelnej výplni proti požiaru a špeciálnemu tesneniu. Bezpečnostné dvere, ktoré majú kvalitné vyhotovenie zvyknú mať dvojplášťovú konštrukciu. Dokáže domov ochrániť pred vniknutím ohňa až 1 hodinu. Za ten čas stihnú prísť hasiči.

Ako spoznať kvalitné bezpečnostné dvere

Na to, aby ste si vybrali skutočné bezpečnostné dvere musíte zistiť dve veci:

  1. Či majú certifikát európskej normy, ktorý bol vydaný autorizovanou skúšobňou.
  2. Či majú cenu primeranú bezpečnosti, ktorá sa od nich očakáva.

Medzi kvalitnými a nekvalitnými bezpečnostnými dverami sa rozdiel nachádza pod povrchom. Kvalitné dvere majú množstvo prvkov, ktoré bránia ich prekonaniu, ako sú:

  • oceľové vnútorné výstuhy s rámom,
  • vnútorné oceľové platne
  • istiace body,
  • bezpečnostné kovanie,
  • vložku.

V nekvalitných dverách tieto prvky nenájdete. Neobsahujú dostatočnú konštrukciu a výplň sa tu nenachádza, po prípade ju tvorí len málo odolných materiálov.

Kvalitné dvere základom domova

Kvalitné bezpečnostné dvere sú základom bezpečnosti každej nehnuteľnosti. Tie musia splniť niekoľko podmienok na to, aby dokázali dostatočne ochrániť váš domov pred vniknutím zlodejov, alebo prípadnému požiaru. Tento článok bol na to, aby vám pomohol zistiť, ako si vybrať bezpečnostné dvere.