Keď osvetlenie môže zmeniť priestorové vnímanie

Každý skúsený dizajnér vám povie, že osvetlenie interiéru je nevyhnutnou zložkou pri zariaďovaní miestnosti, na čo treba myslieť už pri kúpe nového bytu alebo domu. Ak ste v pokušení tráviť viac času výberom nábytku či dekorácií, nezabudnite, že osvetlenie môže opticky zmeniť priestorové vnímanie, a to nielen zosvetlením tmavých rohov, ale tiež ovplyvnením emócií.

Správny svetelný dojem vďaka výberu správneho osvetlenia

Väčšina ľudí sa zhodne na tom, že v miestnosti je potrebný viac ako jeden zdroj svetla. Každá miestnosť by mala mať kombináciu osvetlenia vrátane stropných, nástenných a stojacich svietidiel. Interiérové svietidlá sú určené na celkové osvetlenie miestnosti.  Osvetľujú celú miestnosť a považujú sa za „prirodzené svetlo v miestnosti“.  Na vytvorenie okolitého svetla, ktoré vyplní miestnosť, môžete použiť luster, závesné svietidlo či stojacu lampu. Stolové lampy a kuchynské svietidlá pod skrinkou sú bežné možnosti osvetlenia priestorov, ktoré preferuje stále viac a viac ľudí.  Bodové svietidlá či bodovky sa dajú použiť aj na osvetlenie nenápadných kútov či priestorov, avšak pred ich montážou je nutné dôkladne zvážiť ich vhodné umiestnenie. Výhodou je, že zvýrazňujú konkrétnu oblasť, napríklad umelecké dielo alebo knižnicu.  Zvyčajne vytvárajú tieň okolo objektu, čo pôsobí nadčasovým dojmom.

Vedeli ste, že … ?

Stolové lampy –  všeobecným pravidlom je, že lampa by nemala byť viac ako 1,5-krát väčšia ako akákoľvek iná lampa v domácnosti a priemer tienidla lampy by nemal byť širší ako je stolová doska.

Lustre a závesné svietidlá – pred kúpou majte na pamäti, že príslušenstvo s rušným alebo zložitým dizajnom sa bude zdať väčšie. Ak chcete minimalistické svietidlá, siahnite po nenápadných, jednofarebných lustroch či závesných lampách, ktoré nebudú pôsobiť rušivým dojmom.