Staráte sa o svoj nábytok správne ?

Keď niekto navštívi Váš domov alebo kanceláriu, to aký získa prví dojem závisí od viacerých faktorov – to najdôležitejšie je však či máte upratané a v akom stave je celkovo zariadenie, teda nábytok. Zdraví vzhľad dreva, gauču či už čalúneného alebo koženého, celková jasnosť farieb – to všetko je to, čo na prví pohľad upúta každého návštevníka. Nestačí len nakúpiť krásne a dravé vybavenie interiéru,  treba sa následne oň aj adekvátne starať. Ako doba postupuje, je stále náročnejšie sa o kvalitný a krásny, ale na mechanické poškodenie náchylný nábytok starať. Mnoho užívateľov sa v širokom spektre ponuky ochranných a čistiacich prostriedkov stráca a nevie presne ako má postupovať, aby bol výsledok ako má byť, ale zároveň aby neprišlo k nenávratným škodám na nábytku. Čo teda treba spraviť a čomu je potrebné sa vyhnúť? Pri vyšších investíciách do zariadenia je určite na mieste osloviť o radu nejakú firmu na čistenie a ošetrovanie či už koženého, dreveného alebo čalúneného nábytku ako je Topservis. Je to trochu viac námahy na začiatku, ale vo výslednom efekte sa to určite odzrkadlí. Existuje však pár univerzálnych rád, ktoré je v každej situácií potrebné dodržiavať, aby sa starostlivosť zbytočne nepredražovala a zároveň ste sa z nového nábytku tešili naozaj dlhú dobu.

Ako teda postupovať a čoho sa vyvarovať?

Nech už k svojmu kusu nábytku prídete akoukoľvek cestou, nech už si ho priveziete s tej najdrahšej predajne, alebo ho zoženiete ako vyradený kus z nejakého veľkoskladu, jedno majú spoločné a to je údržba.  Údržba je to čo zaručuje, že Váš nábytok si zachová pôvodné vlastnosti aj pri dlhodobom užívaní a bude vyzerať aj po dlhých rokoch, ako keby ste si ho včera kúpili. Na druhú stranu, ak tejto činnosti nebudete venovať dostatočnú pozornosť, nie je vôbec vylúčené, že aj na prvý pohľad absolútne nepodstatná maličkosť sa môže stať pre Vašu okrasu domova osudnou. Tento jav si môžete všimnúť u mnohých majiteľov, ako popráskaná nezdravo vyzerajúca koža na sedačke, škvrny na obývačkovej stene, obúchané okraje stolíkov a stoličiek. Možnože sa to stalo už aj Vám a možnože je iba otázkou času, kedy sa absolútne zlý prístup ,,čo je mokré to je čisté ʺ prejaví aj na Vašom zariadení  v byte. Existujú aj kusy nábytku, o ktoré nie je dobré sa starať svojpomocne a je vždy lepšie si aspoň raz za čas zavolať odborníkov na hĺbkovo čistiace a ošetrujúce práce ako je firma Topservis.

Podstatou celého procesu čistenia je vyhnúť sa tým najagresívnejším čistiacim prostriedkom. Treba si vždy pozerať príbalový leták a sledovať zloženie. Nie je ani tak dôležité, aby špina povolila za dve sekundy, ako aby neprišlo k zmenám štruktúry nábytku. Darmo budeme mať drahý nábytok, keď na prvý pohľad bude zničený. Tými najagresívnejšími prímesami v čistiacich prostriedkoch sú chlór, formaldehydy a fosfáty. Tieto látky sú účinné, ale dajú sa nahradiť aj ekologickými, síce trošku drahšími, ale rovnako účinnými látkami. Takéto prípravky potom nielenže dobre vyčistia, ale zároveň  nezaťažujú naše zdravie. Najnovšie výskumy totižto dokazujú neblahý vplyv agresívnych chemických látok na naše zdravie. Podstata je jednoduchá, tieto látky sa ukladajú a hromadia v našom organizme a postupne sa podieľajú na vzniku civilizačných ochorení. Z tohto kruhu však existuje cesta von a tú skúma celostná medicína, vedný odbor skúmajúci podstatu vzniku ochorenia.