8 tipov ako ušetriť pri prevádzkovaní vášho auta

S prevádzkovaním motorového vozidla sú spojené výdavky, ktorým sa nevyhne žiadny motorista. Vlastniť auto nebolo nikdy najlacnejšie, zvlášť, ak má vaše vozidlo vysokú spotrebu. Preto pre vás máme niekoľko tipov, ako môžete spotrebu vášho automobilu znížiť, a tak môžete nielen ušetriť, ale aj predĺžiť životnosť auta.

Auto zbytočne nezaťažujte

Rôzne debničky, nádoby a iné veci mnohí motoristi radi nechávajú odložené v aute. Je síce praktické mať tieto veci odložené tak, že vám nezaberajú miesto doma, v skutočnosti však zvyšujú záťaž vášho auta. Zvýšená záťaž znamená aj vyššiu spotrebu, ktorej sa veľmi jednoducho môžete vyhnúť tým, že zbytočné veci z auta vyložíte.

Používajte správne klimatizáciu

Pri nízkych rýchlostiach do 60 km/h stavte radšej na otvorené okno. Klimatizáciu zapínajte až vo vyšších rýchlostiach na cestách mimo obce. Vietor z otvorených okien by pri vyšších rýchlostiach zvyšoval aerodynamický odpor, a tým aj celkovú spotrebu auta.

Pozor na vzduchové filtre

Pri pravidelnej údržbe a kontrole vášho auta nevynechajte ani vzduchové filtre. Sú dôležité preto, lebo zabraňujú nečistotám, aby sa dostali do motora, a tým ho poškodili. Pravidelnou výmenou vzduchových filtrov tak prispejete k zníženiu spotreby vášho auta a chránite jeho motor.

Voľnobeh iba na pár sekúnd

Motor vypínajte v každej situácii, ktorá si vyžaduje, aby ste stáli dlhšie než niekoľko minút. Každý motorista by mal mať vždy na pamäti známe 10-sekundové pravidlo, podľa ktorého by ste po desiatich sekundách státia mali motor vypnúť. Voľnobeh je totižto zradný, hoci sa autom nikam nepohybujete, stále spaľujete palivo.

Tankujte vo väčších dávkach

Častým otváraním palivovej nádrže sa palivo rýchlejšie vyparuje. Preto sa snažte tankovať vo väčších dávkach, a tak budete musieť tankovať menej často. Taktiež nezabudnite pravidelne kontrolovať, či uzáver palivovej nádrže dobre tesní.

Myslite dopredu

Celkové náklady na vaše vozidlo sa môžu vyšplhať do výšky niekoľkých stoviek či tisícok eur, ak spôsobíte nehodu alebo sa vám stane iná škodová udalosť. Ideálnym riešením, ako zaistiť dostatočné zabezpečenie vášho auta, je uzatvorenie havarijného poistenia, ktoré vám bude kryť chrbát v každej nečakanej situácii.

Snažte sa vyhnúť dopravnej špičke

Postávanie v zápchach nielen testuje vaše nervy, ale zbytočne namáha motor auta, a tým sa rýchlejšie míňa palivo. Vaše cesty sa preto snažte naplánovať tak, aby ste sa dopravnej špičke vyhli. Ušetríte tak nielen čas, ale aj svoje vlastné nervy a v neposlednom rade palivo.

Pravidelná kontrola a údržba

Vaše auto pravidelne kontrolujte a dbajte aj na správnu údržbu. Poškodené brzdy, zlé tesnenie na palivovej nádrži alebo opotrebovaný motor môžu výrazne navyšovať spotrebu. V neposlednom rade pravidelne kontrolujte dokumenty a zmluvy týkajúce sa vášho vozidla. Skontrolujte, či je vaše havarijné poistenie stále platné a či by sa vám neoplatilo rozšíriť poistné krytie aj o ďalšie riziká. Hoci je havarijné poistenie dobrovoľné a znamená ďalší výdavok, pri výhodne zvolenej ponuke môžete nielen ušetriť, ale aj získať množstvo výhod.

Zdroj obrázka: pixabay.com