Aké sú vaše povinnosti pri invazívnych rastlinách?

Aké sú vaše povinnosti pri invazívnych rastlinách?

Ste si vedomí, že ak vlastníte pozemok, nežiaduce invazívne rastliny musíte udržiavať pod kontrolou? Nemožno ich nechať neobmedzene rásť. Čo vlastne sú nežiaduce invazívne rastliny a ako by ste mali postupovať, ak sa na vašom pozemku vyskytujú?

Nežiaduce invazívne rastliny a legislatíva

Nežiaduce invazívne rastliny sú tie, ktoré nie sú pôvodné na našom území. To znamená, že sem prišli z iných krajín, rýchlo sa šíria a často zaberajú rozsiahle oblasti. Ich rast vytlačuje naše pôvodné rastliny, odoberá im životný priestor a živiny.

Ako sa tieto druhy rastlín dostávajú sem? Často sú dovezené z iných krajín ľuďmi. Alebo ich ľudia vidia v záhrade u známych a rozhodnú sa ich presadiť aj na svojom pozemku. Aj keď to môže byť snaha o ozdobu a oživenie záhrady, môže to spôsobiť vážne škody.

Legislatíva týkajúca sa neoriginálnych druhov, teda nežiaducich invazívnych rastlín, sa zaoberá aj v Zákone č. 150/2019 Z. z. o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov. Podľa tohto zákona je zakázané dovoziť, pestovať, udržiavať a dokonca aj obchodovať s nežiaducimi druhmi rastlín. Dôvod je jednoduchý. Mnohé z týchto rastlín sa totiž šíria nekontrolovateľne a zbaviť sa ich môže byť veľkým problémom.

Ako sa zbaviť nežiaducich náletových rastlín?

Pokus o vlastnoručné odstránenie nežiaducich náletových rastlín môže často skončiť neúspechom. Ak sa vám podarí ich odstrániť, môžu sa v ďalšej sezóne opäť objaviť. Niektoré z nich sú navyše dráždivé, a preto sa neodporúča pokúšať sa o ich odstránenie samostatne. Čo robiť v takom prípade? Na čistenie pozemku od týchto druhov je odporúčané zavolať odborníkov. Tí vedia, kedy a ako by mali tieto rastliny odstraňovať. A najmä disponujú potrebnými profesionálnymi nástrojmi a technikou.

Predovšetkým sa vyhnite pestovaniu nežiaducich invazívnych rastlín. Ak už máte pozemok a na ňom invazívne rastliny a neviete sa ich zbaviť, nenechajte to na náhodu a oslovte profesionálov na čistenie pozemku.

  1.