Ako funguje monitorovanie vozidiel?

V súčasnej dobe je monitorovanie vozidiel stále viac skloňovanou témou, pričom veľa neznalých a problematikou nepobozkaných si predstavuje skôr napínavé scény z amerického akčného filmu. No skutočnosť je prízemnejšia. Sledovanie vozidiel používajú spoločnosti disponujúce väčším množstvom automobilov, pretože prostredníctvom prepracovaného programu môžu ľahko spravovať svoj vozový park a administratívu s ním spojenú.

Základným stavebným kameňom celého riešenia je GPS krabička skladajúci sa z GPS modulu a GSM dátového modemu. GPS modul určuje aktuálnu polohu automobilu prostredníctvom navigačných satelitov. Kým GSM modem prenáša všetky informácie do systému, ktorý s nimi naďalej pracuje.

Mobile-homeČo GPS pre vozové parky zaznamenáva?

Program na správu vozového parku zaznamenáva nespočetné množstvo informácií, medzi ktoré patrí napríklad presná pozícia vozidiel, aktuálna rýchlosť a smer jazdy. A trasy môžete kontrolovať nielen spätne, ba dokonca v reálnom čase. Softvér pre monitoring vozidiel v neposlednom rade umožňuje plánovanie trás na nasledujúce dni, s čím ide ruka v ruke meranie vzdialeností. Ľahko odhadnete, koľko kilometrov denne každý vodič najazdí.

GPS pre vozové parky je vhodné predovšetkým pre úsporu nákladov, kedy návratnosť investície je pomerne rýchla (cca za pol roka). Ľahko tiež zistíte, akého poctivého máte zamestnanca a akú efektívnu máte logistiku. Konečne začnete predchádzať jazdám na čierno zo strany vašich pracovníkov.

Aký softvér zvoliť?

Na slovenskom trhu sa veľkej popularite teší riešenie menom Ecofleet, ktoré sa vyznačuje vysoko kvalitnými a pravidelne aktualizovanými mapami. Vybrať si môžete z troch variantov. Ecofleet Air je jednoduché GPS pre sledovanie vozidiel a evidenciu knihy jázd. Ecofleet Pro je pokročilý monitoring vozidiel zostavený z modulov na mieru. A Ecofleet Mobile je vhodný pre komunikáciu medzi kanceláriou a mobilmi zamestnancov.