Škridlová strecha si stále udržuje svoju popularitu

Je zaujímavé, že aj napriek tomu, že v súčasnosti existuje za škridlu náhrada v podobe plechu, ľudia ešte stále dávajú prednosť „tradičnej“ škridlovej streche. Prečo je stále taká obľúbená?

Pod pojmom škridlová strecha si ešte treba predstaviť buď pálené, alebo betónové škridly. Je medzi nimi rozdiel vo výrobe, no obidva typy spĺňajú všetky základné vlastnosti kvalitnej strechy. A to odolnosť, dlhú životnosť, tepelnoizolačné aj zvukoizolačné vlastnosti.

Na streche záleží

Každý majiteľ domu vie, že strecha je základ. Preto aj pri stavbe nového alebo prestavbe staršieho rodinného domu väčšina ľudí venuje najväčšiu pozornosť práve výberu krytiny. Dá sa povedať, že v súčasnosti už všetky strechy spĺňajú základné kritériá, aby mohli byť považované za bezpečné a funkčné. No aj napriek tomu, je stále najobľúbenejšou škridlová strecha, či už z pálenej alebo betónovej škridly.

Veľký výber

Škridlové krytiny sú najvhodnejšie na strechy so zakrivením približne od 20 do 45 stupňov. Súvisí to najmä s vodou, aby  mohla voľne stekať po streche. Lebo v prípade, keď je sklon nedostatočný, voda steká pomaly, čo môže spôsobiť, že sa dostane pod škridly a strecha bude premokať. V opačnom prípade, ak je sklon príliš strmý, môže byť ohrozená stabilita krytiny.

Samozrejme, existujú už aj škridle, pri ktorých výrobca garantuje možnosť menšieho alebo väčšieho sklonu. Pri nich však treba dať pozor na montáži a dodržať všetky odporúčania výrobcu. Ak zvažujete strmšiu strechu, je lepšie uprednostniť betónovú škridlu, keďže je ťažšia, a preto lepšie drží stabilitu. Okrem toho existujú aj oceľové príchytky, ktorými sa pri montáži môžu jednotlivé škridly pripevniť, aby lepšie držali.

Montáž

Na montáž strechy je dobré najať si odborníkov. Niekedy to môže vyzerať ako pomerne náročná úloha. Rozhodne sa opýtajte známych, ktorí už prerábali alebo stavali, aké majú skúsenosti s firmami. No aj tak buďte pri výbere nároční. Lebo pri montáži strechy sa dá veľa vecí pokaziť. Najlepšie bude, ak zoženiete partiu, ktorá má profesionálneho stavbyvedúceho a on  už na veľa vecí dohliadne.

Dlhá záruka

Pri výbere krytiny nie je ani tak dôležité, či to bude betónová, alebo pálená verzia. Skôr je dobré zamerať sa na kvalitu tej-ktorej konkrétnej škridly, ktorú garantuje výrobca. Kvalitná strecha by bez väčších problémov mala vydržať polstoročie, preto sa škridly často predávajú aj s 30-ročnou zárukou.

Ako už bolo spomenuté, strecha musí vydržať dlho, a preto niektorí výrobcova neváhajú poskytovať záruku v rozmedzí niekoľkých desiatok rokov. Má to však niekoľko háčikov. Treba si dopredu veľmi pozorne zistiť, na čo všetko sa záruka vlastne vzťahuje. Okrem toho výrobcovia väčšinou uvádzajú ako podmienku správnu inštaláciu, to znamená, presne podľa ich pokynov.

Preto, ak chcete, aby strechu po vás zdedila aj ďalšia generácia, venujte pozornosť aj záručným podmienkam. Lebo nikdy neviete, kedy sa vám to môže hodiť.

Malé rozdiely medzi betónovou a pálenou škridlou

Medzi týmito dvoma typmi škridiel sú v kvalite už len malé rozdiely, čo vám potvrdí asi každý, kto sa už medzi nimi rozhodoval. Záleží vážne iba na detailoch a vašom estetickom cítení, ktorý typ uprednostníte.

Betónová škridla najčastejšie pozostáva z betónového základu a rôznych farebných prímesí, ktoré určujú jej farbu. Základnou surovinou pálenej škridly je hlina, ktorá (ako naznačuje už názov) sa vypaľuje.

Betónovej streche je pripisovaná väčšia odolnosť voči vonkajším poveternostným vplyvom a vyššia mrazuvzdornosť. Má aj vysokú pevnosť, a preto lepšie odoláva mechanickému tlaku. Samozrejme, ani keď zvolíte pálenú krytinu, neznamená to, že pri prvej víchrici prídete o strechu. Z druhej strany betónová strecha je vo všeobecnosti ťažšia, preto je pri určitom type krovu lepšie zvoliť pálenú, aby napríklad nedošlo k narušeniu stability.

Pálená škridla má výhody, medzi ktoré patrí vysoký tepelný odpor a schopnosť prepúšťať vodné pary, pretože hlina je priedušnejšia ako betón. V súvislosti s tým môže byť naopak menšia priesakovosť betónovej škridly vnímaná ako výhoda, lebo v konečnom dôsledku lepšie odvádza zrážkovú vodu.

Obidva typy sa však dajú dodatočne povrchovo ošetriť rôznymi ochrannými vrstvami. Alebo výrobca ponúka upravený povrch rovno, ako je to pri pálenej krytine s keramickou glazúrou. Tým sa viac-menej vyrovnávajú izolačné vlastnosti obidvoch typov.

Výber je na vás

Nezáleží na tom, koľko odborných článkov a diskusií pod nimi si prečítate, lebo z každého bude ako víťaz vychádzať niečo iné, a to buď pálená, alebo betónová škridla. Preto v konečnom dôsledku zostáva výber iba na vás.

Najlepšie bude, ak zvážite na aký dom sa bude strecha dávať, a napasujete to podľa toho. Na staršie domy so staršími krovmi bude vhodnejšia pálená škridla, a napríklad na dom na Kysuciach, kde sneží oveľa viac, ako v okolí Pezinka, radšej zvoľte betónovú škridlu.

No aj tak je najdôležitejšia kvalita, ktorú vám garantujú výrobca a predajca, aby sa nestalo, že o pár rokov bude strecha nefunkčná. Ide o dlhodobú investíciu, ktorú treba zvážiť. No strecha je rozhodne vec, do ktorej sa investovať oplatí.