Nehoda vám peňaženku zruinovať nemusí

Platíte si poctivo povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie? Ak si myslíte, že v prípade dopravnej nehody za vás všetky škody pokryje poisťovňa, môžete sa mýliť. Prečo a ako tomu predísť? Dozviete sa v článku.

Čo všetko kryje poistka auta?

Ak zapríčiníte dopravnú nehodu, PZP poistenie kryje škody spôsobené na cudzom vozidle, prípadne škody na zdraví a majetku poškodených účastníkov. Tak isto kryje i spolujazdcov vo vašom vozidle, ktorý nie sú priamymi príbuznými, ale napríklad kolega, stopár či sused. Dokonca, pokiaľ by si poškodená právnická osoba nárokovala preplatenie ušlého zisku kvôli autonehode, poisťovňa mu poskytne náhradu namiesto vás.

V čom sa líši havarijné poistenie od PZP?

Naopak, havarijné poistenie kryje škody na vašom vozidle a príbuzných sediacich v ňom. Podobne fungujú i pripoistenia k PZP poisteniu, ktorými si môžete pripoistiť konkrétne situácie a časti vozidla, ako je čelné sklo či prípad stretu so zverou. Mnohým motoristom sa hodí pripoistenie proti výtlkom, ktoré kryje škody spôsobené výmoľmi na cestách. Nezabudnite vždy celú škodovú udalosť zdokumentovať fotografiami, aby vám ju poisťovňa bez problémov uznala.

Oplatí sa vyberať PZP len podľa ceny?

V prípade dopravnej nehody sa výška kompenzácie poisťovňou môže líšiť. Záleží to najmä od veľkosti krytia vášho povinného zmluvného poistenia. Najmä z tohto dôvodu sa odporúča pri výbere vhodnej ponuky zvážiť pomer medzi cenou a kvalitou poistenia. Najlacnejšie PZP väčšinou nie je najlepšia voľba. Ak sa vám nechce obiehať jednu poisťovňu za druhou, online kalkulačka PZP vám pomôže. Stačí zadať údaje o vozidle a jeho majiteľovi a jednotlivé ponuky máte k dispozícii na porovnanie za pár sekúnd.

Každá dopravná nehoda je veľmi nepríjemná a dokáže potrápiť peňaženku. Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je výber kvalitného PZP poistenia. To však kryje len vami spôsobené škody. Ak chcete mať preplatené i opravy vášho vozidla, zvoľte jedno z pripoistení alebo havarijné poistenie.