Ako zvoliť správne obaly pre archiváciu?

Keď sa povie archivácia, čo sa vám vybaví? Patríte k poriadkumilovným melancholikom, ktorý sa vyžívajú v tom mať všetko presne pomenované, starostlivo označené a logicky zaradené? Poriadok vo veciach je pre vás droga a súmerne podľa farby a účelu zoradené šanóny vám vykúzlia úsmev na tváry? Alebo naopak patríte k chaotikom, ktorým sa papiere vŕšia na stole až do toho momentu, kedy vás cez nich už ani nie je vidieť? Potom sa už konečne odhodláte niekam ich zaradiť, ale o nejakom systéme nemôže byť reč? A keď potrebujete niečo nájsť je to nadľudský výkon?

Ak patríte do prvej skupiny určite sa radi necháte inšpirovať, čo vo vašej výbave ešte chýba. Ak do tej druhej, máme pre vás praktické rady, ako z vášho chaosu urobiť prívetivý kancelárky kútik.

Archivácia a obaly

S archiváciou sú tradične speté obaly. Obalov je niekoľko druhov. Toto sú niektoré z nich:

  • Prospektové euroobaly
  • Závesné obaly
  • Archivačné obaly

Prospektové euroobaly ochránia vaše dokumenty pred poškodením. Dokumenty zaradené do euroobalov pohodlne umiestnite do šanónu. O vaše dokumenty sa nemusíte báť ani v prípade manipulácie s nimi.

Závesné obaly sa dajú použiť k prezentácii vašich dokumentov alebo prospektov. Aj v tomto prípade sa nemusíte báť, že by sa poničili alebo pokrčili. Vyrábajú sa buď z polypropylénu alebo PVC. Závesné obaly sa vyrábajú v rôznych farebných prevedeniach ale aj formátoch. Oslovujú vás viac lesklé, alebo matné dosky? Vyberte si.

Archivačné obaly na všestranné použitie

Archivačné obaly sú kapitola sama pre seba. Čo všetko by sa dalo do tento kategórie zaradiť?

  • Obaly na doklady
  • Obaly na CD, fotografie, vizitky
  • Samolepiace vrecká
  • Špeciálne obaly

Obaly na doklady ochránia tieto citlivé dokumenty, ktoré musíte mať stále pri sebe, pred poškodením. CD môžete zaradiť do obalu s jedným, alebo dvoma vreckami. Na zakladanie fotografií oceníte prospektové obaly na fotografie s vám už dobré známou europerformáciou. Ak používate krúžkový vizitkár, poobzerajte sa po prospektových obaloch na vizitky.

Samolepiace vrecká majú veľmi široké využitie. Vhodné sú takmer na každý druh archivačnej pomôcky – na šanóny, katalógové knihy, prezentačné materiály, mapy, atď. Môžete do nich umiestniť dôležité informácie o dokumentu alebo si do nich zakladať malé papiere s poznámkami.

Svet archivácie je naozaj veľký. Všetky vymenované obaly sa vyrábajú v rôznych formátoch, farbách a často aj materiáloch. Preskúmajte tento svet a obstarajte si praktických pomocníkov, ktorý vám urobia v dokumentoch poriadok.