Viete si poradiť so škrabancami na kapote auta?

Viete si poradiť so škrabancami na kapote auta?

Nič nenahnevá tak ako situácia, kedy zbadáte na laku vášho nového vozidla škrabanec. Samozrejme, že škrabance je možné dať opraviť u auto klampiara, ale aj maličká deformácia vás vyjde balík peňazí. Menšie škrabance si s trochou šikovnosti dokážete opraviť sami, a to dokonca tak, že na prvý pohľad nikto nerozozná opravené miesto. Viete, ako si poradiť so škrabancami na kapote auta?

Škrabance sú nielen estetický problém

Škrabance na laku hnevajú motoristov hlavne z estetického hľadiska. Nepekne vyzerajúce miesta, pod ktorými presvitá plech sú vidieť už z diaľky. Lenže nielen estetika je to, čo by vás pri poškriabaní laku malo trápiť. Pod poškodený lak sa postupne dostáva vlhkosť, ktorá sa stáva základom korodovania plechov. Korózia sa rozširuje a poškodzuje tiež okolité miesta. Preto po poškriabaní opravte postihnuté miesto čo v najkratšom čase. Samozrejme, že horšia situácia nastáva, keď je škrabanec napríklad na mieste, kde inštalujete strešný box, preto si ho nevšimnete. Opravy škrabancov sa nemusíte obávať, existujú rôzne retušovacie perá či sady, ktoré si so škrabancom hravo poradia. Dokonca aj absolútny laik riadiaci sa návodom na pomôcke dokáže škrabanec opraviť tak, že nikto nespozná rozdiel.

Kedy opraviť svojpomocne a kedy v servise

Svojpomocná oprava poškriabaného laku je možná len vtedy, keď je škrabanec rovnakej farby ako je farba laku vozidla. Ak sa farba odlišuje, ide už o veľmi hlboké poškodenie, ktoré sami nedokážete opraviť. Lak na automobile sa totiž skladá z niekoľkých vrstiev a tie hlbšie sú tvorené špeciálnymi zmesami, ktoré perom nedokážete nahradiť. Nahradiť sa dá len posledná vrstva laku, ktorá chráni kapotu pred slnečným žiarením, mrazom či dažďom. Je to podobné ako s údržbou pneumatík. Zimné či letné pneumatiky, napríklad pneumatiky Kormoran, by ste tiež neopravovali doma, ak by mali hlbšie trhliny.

Ako postupovať pri oprave drobných nerovností

Pred samotnou opravou poškriabaného laku musíte povrch najskôr poriadne vyčistiť. Prvou fázou je vyčistenie kapoty pomocou saponátu. Následne miesto dôkladne osušte a pretrite leštidlom. Leštidlo nechajte pôsobiť niekoľko minút a jeho zvyšky zotrite jemnou handričkou. Posledným krokom je použitie špeciálneho krycieho pera. Perá sa vyrábajú v rôznych farebných odtieňoch, a preto si overte kód farby vášho vozidla, aby ste dosiahli dokonalé prekrytie. Existuje aj niekoľko domácich receptov, ktoré však môžu farbu poškodiť alebo sú neúčinné. Pomerne dobré výsledky dosiahnete pomocou pasty na zuby. Pasta sa nanesie na postihnuté miesto a jej čiastočky prenesú farbu z okolia do škrabanca.