Kúpacie jazierka ako novodobý trend v záhradnej architektúre.

Ak uvažujete nad zmenou či oživením záhrady, jednou z možností môže byť výstavba kúpacieho jazierka. Je ideálnou voľbou, ak nechcete narušiť vzhľad vašej záhrady umelým prvkom, akým je bazén. Kúpacie jazierka sa stali veľmi populárnym a harmonickým prvkom v záhrade a v modernej architektúre sa stávajú čoraz viac obľúbené. Prečítajte si, aké sú výhody ich používania a inšpirujte sa.

Využiteľnosť kúpacích jazierok

Kúpacie jazierka, nazývané aj bio bazény, tvoria vkusný architektonický prvok v záhrade a majú dvojakú využiteľnosť. Okrem toho, že skrášľujú záhradu, slúžia aj na plávanie či relax. Sú využiteľné počas celého roka, pretože voda z nich sa nevypúšťa. V lete môžu slúžiť ako prírodný bazén a v chladnejších mesiacoch zas dodávajú záhrade vkus a eleganciu, prípadne môžu byť využívané ako klzisko. Počas letných mesiacov sa voda v plytších miestach ohrieva, a tak vydrží teplá aj na kúpanie sa vo večerných hodinách. Kúpacia sezóna väčšinou trvá od mája do septembra,  v závislosti od počasia.

Spôsob filtrácie

Kým klasické bazény využívajú chemickú filtráciu, kúpacie jazierka filtrujú vodu biologicky. Ide o spôsob filtrácie, pri ktorom sú využívané prírodné baktérie znižujúce počet živín vo vode na takú úroveň, pri ktorej sa spomaľuje tvorba rias. Rozdiel v kvalite vody je viac než citeľný. Kúpacie jazierka sú vhodné pre ľudí trpiacich alergiami, pretože pri filtrácii vody sa nepoužívajú žiadne dezinfekčné prostriedky, ako napríklad chlór či soľ. V priebehu čistenia je voda z kúpacieho jazierka nasávaná skimmrom. Existuje niekoľko druhov, napríklad statické, ktoré sa napájajú priamo na čerpadlo do jazierka, alebo voľne plávajúce, ktoré už v sebe majú čerpadlo zabudované. Ak chcete, aby hladina vášho jazierka bola čistá,  zamerajte sa na kvalitné skimmre, investícia bude stáť za to. Pri ich výbere, okrem kvality, zohráva úlohu aj rozloha jazierka. Účelom skimmra je zachytávať hrubé nečistoty,  preto, ak nemáte dostatok času na čistenie, zvoľte taký, ktorý má väčší objem zberného koša. Voda je potom ďalej nasávaná do šachty s čerpadlom, odkiaľ sa dostáva do filtračnej zóny jazera, kde sa filtruje cez rôzne štrkové a minerálne čistiace zóny. Očistená voda sa vracia späť do kúpacej časti.

Starostlivosť počas roka

Údržba kúpacieho jazierka počas roka spočíva v starostlivosti o vodné rastliny a zároveň v odstraňovaní nečistôt z vodnej hladiny. Priebežne je potrebné vyčistiť skimmer a filter pod čerpadlom. Nie je však potrebné vodu každoročne meniť, stačí len doplniť vodu, ktorá sa odparila. Kúpacie jazierka sú ekologické, šetrné k prírode a majú nižšie náklady na prevádzku ako chemicky upravené bazény. Výhodou je aj veľká variabilita tvarových riešení a materiálov. Kúpacie jazierka v sebe kombinujú výhody bazénov a okrasných jazierok a zaručujú kúpanie sa v čistej, biologicky filtrovanej živej vode.