Do mínusu bez strachu o budúcnosť

Kto šetrí, má za tri. Šetriť sa dá rôzne, od odkladania si pravidelných menších súm na iný účet až po detské šetrenie do pokladničky. Niekedy však nastane situácia, pred ktorou stál už nejeden z nás – musím si požičať, a to hneď. A potom tie známe otázky: koľko? kde? u koho?

Je úplne jedno, na čo aktuálne peniaze potrebujete. Niekedy stačí pár stoviek eur na dofinancovanie vysnívaného auta, občas sa jednoducho denno-denne využívaná elektronika rozhodne, že je na konci svojich síl. Pokazil sa vám 10 rokov starý počítač práve vtedy, keď ste mali rozpísaný dôležitý projekt? Doslúžil kotol, prestal fungovať bojler? To sú situácie, ktoré potrebujete riešiť okamžite. Iba vášmu bankovému účtu sa to vôbec nepáči.

Rýchlo a jednoducho

Tak to nefunguje, ale mohlo by, však? Vziať si úver do 2 000 € môžete jednoducho, treba len vedieť, ako na to. Pri tejto sume si dokonca môžete požičať aj bez úroku.

Pri rozhodovaní odkiaľ si požičať, je dôležité, aby ste sa vyznali v terminológii. Pôžička je od slova požičať. Požičať si môžete ako v banke, tak v nebankovke, treba rozlišovať medzi tým, kto vám čo poskytne. Banka poskytuje úvery, ktoré získate za rôznych podmienok a v rôznej sume. Nebankovky vám požičajú peniaze tiež vo forme pôžičky a za rôznych podmienok, no ich vybavenie je o niečo jednoduchšie. Rozdiel je iba v tom, akým spôsobom ich budete vracať, respektíve na aký čas si požičiate.

Krátkodobé pôžičky sú jednou z možností, ako narýchlo pokryť nečakané výdavky. Vybaviť sa dajú online alebo cez sms správy. Pozor by ste si však mali dávať na to, aké podmienky si spoločnosť kladie a či ste schopní im vyhovieť. Výhodou krátkodobých pôžičiek je, že ju vybavíte pomerne rýchlo, nepotrebujete ručiteľa, vo výnimočných prípadoch od vás nebudú vyžadovať potvrdenie o príjme. Každá spoločnosť však má svoje limity. Kým jedna nepotrebuje doklad, druhá ho vyžadovať bude, všetko je na vašom vlastnom uvážení. Nevýhodou je, že hoci je to krátkodobá pôžička, splatnosť je niekedy krátka, čo predstavuje aj vyšší úrok a pôžičku môžete preplatiť.

Do mínusu

Niekedy si aj akúkoľvek menšiu sumu radšej požičajte v inštitúcii, ktorej dôverujete, ktorá má transparentné podmienky a oboznámi vás s nimi. Nie je nič horšie, ako v polovici splácania zistiť, že sa objavili skryté poplatky, nevýhodné úroky alebo že nestíhate splácať len preto, že ste si požičali od zlej inštitúcie.

Pri nižších sumách poskytujú banky väčšinou splatnosť úveru od 12 mesiacov vyššie, čo sa niekomu môže zdať ako príliš dlhý čas. Avšak nikdy neviete, čo vám reálne počas roka hrozí, ak nebudete môcť splátky splácať. Limity na požičanie sa tiež pohybujú v rôznych sumách, niektoré banky začínajú na 200 €, niektoré až nad 500 € a viac.

„Alternatívou“ k úveru je povolené prečerpanie na bežnom účte. Ak máte pravidelný príjem a vaša banka tento produkt ponúka, je to schodná cesta, ako si požičať a nebyť zadĺžený niekde mimo svojej banky.

Povolené prečerpanie je častým úverom, ktorý nerobí rozdiel medzi tým, či ste mamička na materskej dovolenke, či ste živnostník alebo zamestnanec. Banka toto prečerpanie zariadi na základe toho, aké sú pohyby na účte, v prípade študentského či seniorského účtu je to na základe ručenia. Princíp kontokorentného úveru je, že môžete prečerpať sumu, ktorá je niekedy dvoj či trojnásobná oproti pravidelnému príjmu. Pri prečerpaní idete akoby do mínusu. Akonáhle na účte pribudnú peniaze, prečerpanie sa zmaže a vy ste opäť akoby „na nule“. Za obdobie čerpania toho kontokorentného úveru si banka účtuje daný úrok, ak však neprekročíte daný limit, neplatíte žiadny úrok. Čo je fajn, pretože nie každý mesiac sa ocitnete v situácii, že potrebujete prečerpávanie. Je to však pomyselná istota, že ak sa niečo stane, môžete s prečerpaním počítať.

Špecifické prípady

Pokazilo sa vám auto? Niekedy sa môže stať, že ku kúpe nového auta potrebujete len posledný krok a tým je, že vám to staré vypovie službu. Ak máte na účte už čo-to nasporené a posledných pár desiatok eur si už musíte požičať, je to naozaj asi osud. Na takéto situácie sú bankové inštitúcie pripravené a ich produkty – autoúvery  – sú šité priamo pre vás. Opäť stačí do úverovej kalkulačky zadať sumu a dobu splácania, pridajte možnosť, či ide o nové auto alebo kupujete ojazdené a zoznam inštitúcií je vygenerovaný do niekoľkých sekúnd. Zistíte tak, kde vám požičajú výhodne s prihliadnutím na to, čo reálne s peniazmi budete robiť.

Podstatné pri premýšľaní nad tým, kde si úver či pôžičku vezmete, je, na čo reálne peniaze potrebujete, ako je na tom váš rozpočet, či si môžete dovoliť krátkodobú pôžičku alebo naozaj postačí prečerpanie účtu.