Nová nádej pre riešenie dopravných kolízií: eCall Vám môže zachrániť život

Máte i vy vo vozidle tlačidlo SOS? Od 1.apríla 2018 musí byť systém eCall a núdzové tlačidlo k dispozícií v každom vozidle. To dokáže doslova zachraňovať životy, či zmierniť následky dopravných nehôd.

eCall i vo vašom vozidle

Vďaka nariadeniu Európskej únie musí byť vo všetkých vozidlách do 3,5 tony povinne zabudovaný systém eCall. Pokiaľ ste mali vozidlo schválené do 31.marca nemusíte panikáriť, Vás sa tento príkaz netýka. Výrobcovia však eCall zavádzali do väčšiny vozidiel i predtým. SOS tlačidlo väčšinou nájdete pri stropnom osvetlení automobilu.

Ako systém eCall funguje?

V prípade dopravnej nehody alebo iného problému tlačidlo stlačíte, systém eCall odošle dáta a spojí Vás so záchrannou linkou 112. Tí s Vami odkomunikujú problém a pošlú potrebné záchranné zložky. Systém eCall však netreba aktivovať len manuálne. Vďaka senzorom, ktoré zaznamenajú náraz, sa aktivuje aj sám a odošle dáta (napríklad o Vašej polohe a podobne). Pracovník zo záchranného strediska sa s Vami okamžite spojí ako v prvom prípade. Ak mu nikto vo vozidle neodpovedá, vyšle všetky záchranné zložky na miesto nehody.

Vďaka eCall dokáže prísť pomoc na miesto nehody oveľa skôr, než bez neho. Už teraz pomáha znižovať množstvo úmrtí na cestách. Nezabúdajte však, že i keď je systém eCall skutočne šikovná pomôcka, nenahradí ľudský faktor. Mali by ste preto dbať ako na svoju bezpečnosť, tak aj na bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. To okrem dodržiavania povinností cestnej premávky a povinností vodiča zahŕňa aj pravidelnú kontrolu vozidla. Nemali by ste tiež podceniť výber kvalitného poistenia – ako havarijné tak aj povinné zmluvné poistenie.