Poistenie auta dovezeného zo zahraničia

Dovezenie auta zo zahraničia môže byť omnoho výhodnejšie ako kúpa auta u slovenských predajcov. V zahraničí sa môžete stretnúť s lepším výberom, nájsť konkrétny model, ktorý nie je na Slovensku dostupný alebo dostať cenovo výhodnejšiu ponuku. Ako získať najvýhodnejšie a najlacnejšie PZP pre auto dovezené zo zahraničia? A ako je to s dokladmi, poplatkami a poisteniami, ktoré je potrebné pri prevoze auta zabezpečiť?

S kúpou auta v zahraničí súvisí aj viacero povinností, ktoré je potrebné splniť ešte pred prevozom auta na Slovensko. Aké doklady je teda potrebné pred prevozom vybaviť?

 • kúpno-predajná zmluva,
 • doklad o odhlásení vozidla z príslušného dopravného inšpektorátu,
 • technický preukaz vozidla,
 • prevozové značky,
 • protokoly o platnej technickej a emisnej kontrole,
 • dočasné PZP poistenie.

Je potrebné PZP poistenie pri prevoze vozidla?

Podľa viacerých špecialistov na poistenie je potrebné, aby ste mali počas prevozu auta vybavené dočasné povinné zmluvné poistenie. Toto je potrebné zaobstarať, rovnako ako dočasné prevozné značky v krajine, v ktorej vozidlo kupujete. Nikdy totiž neviete, kedy sa Vám môže prihodiť škodová udalosť.

V prípade, že si auto zo zahraničia nepriveziete na Slovensko sami, ale necháte si ho doviesť prepravcom, poistenie PZP nie je potrebné. Prepravca zabezpečí všetky potrebné poistenia sám, najčastejšie ide o poistenie vozidla ako tovaru.

Po príchode na Slovensko

Po úspešnom privezení auta domov máte za sebou iba časť procesu a vybavovačiek spojených s kúpou a prevozom vozidla. Pred návštevou dopravného inšpektorátu je ďalej potrebné zabezpečiť nasledovné:

 • úradné preklady dokladov,
 • absolvovať odborný posudok o kontrole originality vozdila,
 • absolvovať technickú a emisnú kontrolu,
 • predložiť žiadosť o schválenie jednotlivo dovezeného vozidla na obvodnom úrade (ak nemáte COC certifikát),
 • povinné zmluvné poistenie

PZP pre dovezené auto

Bez predloženia dokladu o zaplatení PZP na inšpektoráte nik nepochodí, preto by to mala byť jedna z prvých vecí, na ktoré sa upriamiť hneď po dovoze vozidla. Na niektorých pobočkách poisťovní môže totiž vybavenie PZP trvať niekoľko dní, v krajných prípadoch pár týždňov.

Ak potrebujete prihlásenie vozidla vybaviť čo najskôr, odporúčame využitie online služieb. Pri uzatvorení povinného zmluvného poistenia online totiž začne Vaše poistenie platiť ihneď po zaplatení. Tieto online služby zároveň poskytujú prehľadné porovnanie PZP rôznych poisťovní prostredníctvom PZP kalkulačky. Na základe kalkulačky získate prehľad o cenách, výhodách a bonusoch, ktoré Vám dokážu poisťovne ponúknuť. Niektoré poisťovne tiež ponúkajú zvýhodnené podmienky pre autá dovezené zo zahraničia, takže takéto porovnanie určite nie je na zahodenie.