Pre dosahovanie pracovných výkonov je potrebná vhodne vybavená pracovňa

V dnešnej dobe už čoraz viac firiem ponúka svojim zamestnancom možnosť pracovať aj z domu, čo sa v mnohých prieskumoch preukázalo ako veľmi prospešné na podávanie lepších pracovných výkonov. Ak už aj vás štve nadriadený, ktorý sa vám neustále pozerá ponad rameno, nájdite si prácu s možnosťou „home office“.

Väčšina ľudí by uprednostnila možnosť pracovať z domu, avšak to len do chvíle, kým si neuvedomia, že to obnáša aj zopár negatív. Okrem toho, že váš sociálny kontakt s kolegami bude založený väčšinou na emailovej komunikácii. Poprípade si budete môcť „pokecať“ len cez telefón, musíte riešiť aj zariaďovanie vlastnej kancelárie. Nad týmto sa asi mnohí zamyslia až v tom momente, keď už majú podpísanú pracovnú zmluvu.

Ak vás vyberanie a nakupovanie nábytku ani dekoračných predmetov nebaví, požiadajte o pomoc niekoho, kto by to namiesto vás rád absolvoval. P,okiaľ máte aspoň základné dizajnérske zručnosti, pri tom, ako si zariadiť kanceláriu, vám určite pomôže týchto zopár užitočných rád.

Základom všetkého je stôl a stolička

Pokiaľ vaša pracovná náplň spočíva hlavne v práci na počítači, najdôležitejším kusom nábytku bude stôl. Ten by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa naň okrem osobného počítača či notebooku zmestili napríklad aj zakladače s dôležitými dokumentmi, prípadne iné potrebné veci. Jednou z nich je, samozrejme, aj vhodne umiestnená stolová lampa, ktorá by sa mala nachádzať buď po ľavej strane monitora (v prípade, ak ste pravák) alebo na strane pravej. Najideálnejším miestom pre ňu je priestor vzadu za monitorom. Tak vám bude v prípade potreby dostatočne osvetľovať monitor a vy si nebudete až tak veľmi namáhať zrak.

Ak je priestor celej pracovne malý, nábytok voľte v bledších až bielych farbách, aby ste si opticky zväčšili priestor. Stôl umiestnite čo najbližšie k oknu, aby ste využili maximum prirodzeného svetla.

Druhou, nemenej dôležitou súčasťou kancelárie je pohodlné pracovné kreslo. To ocení vaša zadná časť tela a aj chrbát, pokiaľ na ňom budete musieť sedieť 8 hodín do dňa. Pri sedavej práci musíte v prvom rade brať ohľad na vašu chrbticu, takže investujte do kvalitnej stoličky s vyvýšeným i vhodne tvarovaným operadlom na chrbát a takisto s opierkami na ruky a hlavu. Pre jednoduchší pohyb okolo pracovného stola sú vhodné otočné kreslá na kolieskach. Čo sa týka materiálu, zástancovia ekologických vecí, by volili určite stoličku z EKO kože, avšak tá má krátku životnosť a keďže do kresla investujete nemalé peniaze, vhodnejšia je kvalitná pravá koža, alebo aspoň textília na ľahkú údržbu.

Voľte zariadenie podľa dostupného priestoru

Celkový dizajn vašej pracovne nemusí pôsobiť až takým profesionálnym dojmom, ako je to v bežných kanceláriách. Podstatné je, aby ste sa tam vy cítili dobre, keďže tam strávite podstatnú časť dňa, takže pokojne si ju zariaďte aj útulne. Dopomôcť tomu môže napríklad sedačka, na ktorej môžete z času načas privítať svojich známych alebo si len tak vypiť kávu počas pracovnej prestávky (aj to samozrejme za predpokladu, ak vám to dovoľuje rozloha miestnosti).

Veľmi vkusným dojmom budú určite pôsobiť dekoračné vankúšiky umiestnené na sedačke, rámčeky s fotkami vašej rodiny na poličke, aby ste ich mali neustále na očiach a aspoň jedna izbová rastlina, ktorá celý priestor trochu oživí.

Ak vaša pracovňa oplýva veľkým priestorom, obrovským oknom a dostatkom slnečného svetla, tak ste šťastný človek. Pokiaľ nie, treba si dopomôcť umelým osvetlením, ktoré by malo zahŕňať jedno hlavné svietidlo, napríklad vo forme stropného osvetlenia, a doplnkovými svietidlami či lampami. Intenzita svetla by mala byť vyššia, ako v iných miestnostiach a to v rozmedzí od 300 – 500 luxov. Farbu svetla voľte neutrálnu až bielu a uistite sa, že nikde v miestnosti nebudú tmavé neosvetlené miesta.

Ako vymaľovať pracovňu?

Výber farby stien závisí skutočne len od vašich preferencií, avšak odporúča sa vyhnúť tmavým zemitým odtieňom, ktoré priestor opticky zmenšia a navyše v ňom vyvolajú aj pocit nedostatočného osvetlenia. Zaujímavou voľbou môže byť vymaľovanie len jednej steny výraznou sýtou farbou, ktorá celý interiér oživí alebo prilepenie vzorovanej tapety tiež na jednu stenu, ktorá zintenzívni pocit pohodlia a útulnosti celej pracovne. Pokojne si však steny môžete ponechať aj biele a vyhrať sa s úplne inými doplnkami.

Kreativite a fantázii sa medze nekladú a keďže ide o váš osobný priestor v byte, nikto sa vám do zariaďovania pracovne nebudete montovať. Podstatné je to, aby ste sa v nej cítili príjemne a pracovalo sa vám z domu lepšie, ako keď ste boli pod stálym dozorom nadriadených.