Ak si zarábate sami na seba, myslite aj na sporenie

Chodíte každodenne do práce, no tá vás nenapĺňa? Ste študent, ktorý práve ukončil školu a neviete, čo ďalej? Ste nezamestnaný a rozmýšľate, čo by ste mohli v živote robiť? Ak patríte medzi takýchto ľudí, možno bude pre vás tou najlepšou voľbou vlastné podnikanie.

Prečo sa oplatí investovať a hlavne do čoho? Prvé, do čoho by ste mali investovať, ste vy sami. Investovať do vzdelania a ďalšieho rastu, či už v oblasti histórie, marketingu, finančníctva alebo čohokoľvek, čo si vyberiete, sa oplatí kedykoľvek a nemusíte sa obmedzovať vekom. V súčasnosti je ponuka kurzov na internete naozaj široká.

V prípade investovania do vlastného podnikania odporúčame vytvoriť si najprv osobný finančný plán. Ten vám pomôže odpovedať na otázku, či sa vám vôbec oplatí začať. Ide o dokument, ktorý vyjadruje plán číselne vyjadrených výsledkov, ktoré chcete dosiahnuť za určité časové obdobie, a návratnosť investície. Tento dokument obsahuje informácie o financiách podnikateľa. O tom, či jeho výdaje nepresiahnu príjmy, či bude mať dostatok peňazí na výplaty nielen pre seba, ale aj pre svojich zamestnancov.

Na začiatku podnikania je potrebné počítať s výdavkami

Hoci vám pravdepodobne vyššie spomínané výpočty vo výsledku prinesú plusové hodnoty, nezabudnite ešte pripočítať prvotnú investíciu. Založenie podnikania sa totiž bez prvotného vkladu nezaobíde. Počiatočné financie ale nie sú tým jediným, čo na začiatku podnikania budete potrebovať.

Vybavovanie vecí bude vyžadovať váš čas a hlavne energiu. Podnikať zo dňa na deň sa nedá, ak sa nerozhodnete odkúpiť už zabehnutú firmu. V takom prípade môžete začať podnikať už v priebehu pár dní.   

Založte si podnikateľský účet

Jednou z prvých vecí, ktoré budete pri rozbehu vlastného podnikania potrebovať, je založenie účtu. Najlepšie je premýšľať nad založením podnikateľského účtu, ktorý vám pomôže rozlišovať medzi osobnými a firemnými financiami.

Banky dnes ponúkajú rôzne balíky služieb, pri ktorých môže podnikateľ získať rôzne výhody. Tie dosiahne aj tak, že bude aktívne využívať svoj účet. Pre začínajúcich podnikateľov majú banky pripravené rôzne benefity, medzi ktoré napríklad patrí vedenie účtu úplne bez poplatkov na určité časové obdobie.

Pri založení podnikateľského účtu dôsledne zvážte niekoľko vecí. Niektoré banky totiž ponúkajú podnikateľské účty len pre živnostníkov, iné aj pre právnické osoby, bytové družstvá či iné organizácie.

Každá banka má v ponuke iné balíky služieb, pri ktorých sa dá prihliadať na cenu či počet transakcií, ktoré môžete na účte vykonávať. Pod transakciami rozumieme elektronické platby, prevodné príkazy, platby kartou alebo výbery kartou z bankomatov. Ako často budete vkladať tržby na účet, je ďalšia vec, na ktorú treba pri zakladaní podnikateľského účtu prihliadať.

Nezabúdajte aj na sporenie

Súčasťou takmer každého podnikateľského účtu je aj sporiaci účet. Napriek tomu väčšina podnikateľov popri podnikaní nemyslí na budúcnosť a zabúda sporiť. Hoci do Sociálnej poisťovne platí poistné na dôchodok až 82 % živnostníkov, málokto z nich myslí aj na individuálne sporenie – odkladať si mesačne aspoň 20 % z celkového príjmu.

Zatiaľ, čo za zamestnancov odvádza do Sociálnej poisťovne odvody zamestnávateľ, živnostníci to musia robiť sami. Napriek tomu často do Sociálnej poisťovne odvádzajú na dôchodok iba z minimálnych vymeriavacích základov. Individuálne sporenie pre podnikateľov však zohráva dôležitú úlohu.

Sporiť môžete aj inak      

Jednou z foriem, ako si môžete nasporiť na dôchodok, sú vkladné knižky či termínované účty. Ich voľbu však mnohí odborníci neodporúčajú kvôli riziku, že výnosy nebudú postačujúce na to, aby ste si nasporili na slušnú penziu. Ich výhodou je garancia zhodnotenia, no o výške vašej budúcej renty v dôchodku rozhodujú často úroky z úrokov. Častým dôvodom, prečo si mnohí podnikatelia nesporia, je tiež nedostatok peňazí.

Mnohí však na sporenie do dôchodku ani nemyslia, myslia si totiž, že postarať by sa mal o nich štát. Ak ste však podnikateľ, netreba zabúdať, že veľa vecí, ktoré za zamestnanca vybavuje jeho zamestnávateľ, si musíte zabezpečiť sami, teda aj spomínané platenie odvodov do Sociálnej poisťovne.