Čo je PHP a prečo by ste sa ho mali naučiť?

Čo je PHP a prečo by ste sa ho mali naučiť?

Webové stránky ako Youtube, Google či Instagram sú vizuálne príťažlivé, že používateľa úplne pohltia. Keď bol spustený internet, väčšina webových stránok mala monotónny vzhľad, ktorý zobrazoval relevantné informácie v jednoduchom prehľadnom formáte. Čo sa teda zmenilo v nasledujúcich desaťročiach? Čo umožnilo webovým stránkam tieto premeny? Čaro PHP.

Čo je teda PHP ako vám môže pomôcť naučenie sa PHP pri programovaní? Pokračujte v čítaní a objavte všetko, čo potrebujete vedieť

Čo je PHP?

PHP je skriptovací, kódovací jazyk používaný na navrhovanie kreatívnych, vizuálne príťažlivých a responzívnych (čo znamená, že sú vhodné pre všetky veľkosti obrazoviek) webových stránok. Môže byť použitý na vytvorenie všetkých dizajnových a prevádzkových komponentov, ktoré potrebuje dnešný moderný web.

Programovací jazyk PHP existuje už viac ako dve desaťročia a etabloval sa ako výkonné a spoľahlivé riešenie, ktoré si získalo nespočetné množstvo priaznivcov a obdivovateľov.

Tento obľúbený programovací a skriptovací jazyk je lídrom vo svojom odvetví už niekoľko rokov a často sa považuje za pokročilejšiu a relevantnejšiu verziu HTML. PHP pomáha používateľom pridávať na svoje webové stránky prvky rôzneho dizajnu a grafiky, čo umožňuje, aby boli webové stránky nielen vizuálne pútavejšie, ale aj užívateľsky prívetivejšie.

Využitie PHP

PHP je neoddeliteľnou súčasťou internetu. PHP sa používa hlavne na vývoj webových aplikácií a v tejto oblasti skutočne exceluje. Aj keď sa pôvodne používal na vytváranie dynamických webových stránok, vývojári dnes radšej používajú tento skriptovací jazyk na vytváranie serverovej strany webových aplikácií.

Všestrannosť tohto skriptovacieho jazyka vyplýva z jeho vynikajúcej schopnosti kombinácie s inými programovacími jazykmi. Vývojári môžu napríklad písať rozšírenia do PHP pomocou jazyka C, čo umožňuje pridať ešte viac funkcií. Okrem toho má PHP veľké množstvo dostupných knižníc a rámcov, ktoré ešte viac rozširujú jeho možnosti.

Tieto webové stránky, ktoré navštevujú milióny návštevníkov denne, boli navrhnuté pomocou modulov PHP:

 • Wikipedia
 • WordPress
 • Tumblr
 • Etsy
 • MailChimp

Facebook je ďalší príklad toho, čo PHP dokáže. Táto sociálna sieť sa už dávno vyvinula do komplexného prostredia, ktoré má rozmanitú škálu funkcií, vrátane okamžitých správ, reklamy, blogovania, prezentácie správ, prehrávania videa atď.

Vývojári, ktorí dobre poznajú a ovládajú základy PHP, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že si získajú prácu ako profesionáli v oblasti dizajnu používateľského rozhrania, než tí, ktorí PHP neovládajú.

Výhody PHP

Tu je krátky zoznam dôvodov, prečo sa naučiť používať PHP:

Jednoduchosť

PHP je základný programovací jazyk, ktorý si prakticky nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti s kódovaním. Vďaka jednoduchej syntaxi je mimoriadne ľahké PHP pochopiť a pracovať s ním. Dá sa ľahko naučiť a implementovať, takže aj mladší vývojári sú zvyčajne schopní efektívne realizovať základné funkcie aplikácie. So správnou pomocou a zdrojmi by ste to mali zvládnuť v priebehu niekoľkých týždňov, pripadne mesiacov.

Kreativita

Na rozdiel od iných programovacích jazykov je PHP vizuálne pútavý. Učenie sa PHP je technický a zároveň kreatívny koníček, ktorý môže výrazne prispieť k vášmu celkovému rozvoju.

Vylepšená rýchlosť načítania

Použitie PHP umožňuje rýchlejšie načítanie webových stránok v porovnaní s mnohými inými technológiami vývoja webu. Nižšia doba načítania je dôležitým faktorom hodnotenia z pohľadu SEO, ktorý pomáha propagovať webovú stránku. Vyššia rýchlosť aplikácie zabezpečuje spokojnosť zákazníkov a v kombinácii s ďalšími výhodami pomáha budovať a udržiavať klientsku základňu.

Široký výber databáz

PHP umožňuje pripojenie k takmer akémukoľvek typu databázy. Najbežnejšou voľbou je MySQL, hlavne preto, že je zadarmo. Týmto spôsobom sa vývojári neobmedzujú na používanie konkrétnej databázy a môžu si vybrať tú najoptimálnejšiu.

Tip: Viete ako by ste mali pri práci za PC sedieť, aby ste si zachovali zdravie?

Kombinovateľnosť s HTML

PHP ponúka vstavané HTML programovanie, čo je dôvodom neuveriteľnej spolupráce medzi týmito dvoma technológiami. Vo väčšine prípadov PHP skript nezasahuje do HTML kódu webovej stránky, ale namiesto toho ho dopĺňa.

Flexibilita

Flexibilita umožňuje PHP efektívne kombinovať s mnohými ďalšími programovacími jazykmi tak, aby softvérový produkt mohol využívať najefektívnejšiu technológiu pre každú konkrétnu funkciu. Okrem toho je PHP multiplatformový jazyk, čo znamená, že vývojári môžu na kódovanie použiť akýkoľvek primárny operačný systém – Windows, Linux, macOS a ďalšie.

Veľká komunita

PHP je podporované veľkou online komunitou plnou amatérskych nadšencov aj profesionálov z odvetvia. To znamená, že ak sa niekedy stretnete s akýmkoľvek problémom, jednoduché vyhľadávanie vám môže pomôcť ľahko vyriešiť vaše problémy a zodpovedať na otázky. Aj knižnice PHP, vopred napísané webové stránky, návody, často kladené otázky možno ľahko nájsť na internete.

10 zaujímavých o PHP

Tu je niekoľko zaujímavých faktov o PHP, ktoré ste možno nevedeli:

 1. Dánsko-kanadský programátor, Rasmus Lerdorf, bol tvorcom PHP. Pôvodne tento jazyk nemal spôsobiť taký rozruch. Lerdorf ho vytvoril pre svoje osobné použitie na vývoj vlastnej webovej stránky.
 2. PHP v preklade znamena “Personal Home Page”.
 3. Maskotom PHP je modrý slon.
 4. PHP je zadarmo pre každého.
 5. Viac ako 240 miliónov webových stránok používa PHP. Ide teda o najpopulárnejší programovací jazyk v oblasti vývoja webových aplikácií a skvelá možnosť ako si jednoducho vytvárať vlastné webové stránky.
 6. PHP môžete použiť vo všetkých hlavných operačných systémoch vrátane Microsoft Windows, Linux, Mac OS a XRISC OS.
 7. PHP je skriptovací jazyk na strane servera a kooperuje s HTML, aby zobrazil výstup používateľovi.
 8. Jadro PHP bolo prepísane Suraskim a Gutmansom. Nové a zmenené PHP bolo potom vydané v máji 2000, poháňané Zend Engine technológiami.
 9. Veľké značky a stránky používajú PHP, ako napríklad Facebook, Flickr, Yahoo, Wikipedia, WordPress atď.
 10. PHP je ľahko pochopiteľné a flexibilné, a preto patrí k najjednoduchším skriptovacím jazykom vôbec. Používa ho viac ako 5 miliónov vývojárov po celom svete.

Postupom času sa kvalita niektorých programovacích jazykov znižuje. V prípade PHP je však situácia opačná, keďže dopyt rastie. Nové ťažkosti si vyžadujú vylepšenia, a pravidelne sa upgradujú (aktualizujú).

Dnešné programovanie PHP je viac než len databázový doplnok front-endovej práce. PHP je schopné širokého spektra aktivít, vrátane zberu dát, presmerovania, mobilnej integrácie a ďalších. PHP je celosvetovo najpoužívanejší programovací jazyk a v kombinácii s JavaScriptom môže PHP efektívne doručiť akýkoľvek projekt do úspešného konca.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista