Aké výhody nám ponúkajú fotovoltaické panely?

V poslednom čase sa už dobre známe fotovoltaické panely stali veľmi žiadaným tovarom. Niet sa čomu čudovať, pretože vzhľadom na rastúce ceny energií by mali byť súčasťou každej strechy. Koniec koncov, vďaka nim ušetríte veľa peňazí na prevádzku domu.

Bonusom k väčšiemu množstvu peňazí je aj to, že sú šetrné k životnému prostrediu. Je to preto, lebo ide o energiu získanú zo slnečných lúčov. Poďme sa spoločne pozrieť na výhody solárnej elektrárne.

Solárne panely majú jednu obrovskú výhodu, a to, že sa dajú použiť na výrobu energie napríklad na miestach, kde nie je možnosť pripojenia k elektrickej sieti. Takéto riešenie sa dá použiť na chate, na odľahlých miestach, v hangároch a inde.

Funkcie fotovoltaiky

Fotovoltaické panely fungujú na veľmi jednoduchom princípe. Všetko závisí od slnečného žiarenia, ktoré produkuje prúd – elektrinu, ktorá sa potom dodáva do domácnosti. Tu sa potom umiestni menič, ktorý zmení prúd na striedavý. To sa dá použiť pre spotrebiče a podobne.

Môžem vyrobenú elektrickú energiu používať bežne?

Fotovoltaická elektráreň, ktorá vyrába elektrinu, dokáže veľa. Napríklad počas vašej neprítomnosti môžete vyrobenú elektrinu uložiť a použiť ju neskôr. Môžete ho používať na ohrev vody, prevádzku spotrebičov a dokonca aj na ohrev teplej vody. Mali by ste sa tiež uistiť, že ste si vybrali správny typ batérie a že využívate 100 % vyrobenej elektriny.

Spoľahlivé a ekologické riešenie

Solárne panely sa vyznačujú odolnosťou a dlhou životnosťou. Väčšina výrobcov zaručuje, že kremíkové solárne články vydržia desiatky rokov, čo je určite veľká výhoda. Z hľadiska prevádzky s nimi nebudete mať žiadne problémy, pretože sa ľahko používajú a o solárne panely sa po ich inštalácii nemusíte starať, okrem pravidelných servisných návštev, ktoré nie sú časté. Všetko môžete pokojne sledovať na svojom mobilnom telefóne alebo počítači.

Solárne panely na streche, kde sú najlepšie umiestnené, zabezpečia najlepšiu účinnosť. Ak ich však nechcete montovať na strechu domu, stačí ich umiestniť na garáž, pergolu alebo podobne.

Celkovo sa fotovoltaika považuje za ekologické riešenie. Okrem slnečného svetla solárny panel nepotrebuje žiadne iné palivo, ktoré by znečisťovalo ovzdušie. Ak máte bazén alebo chcete mať doma teplú vodu zadarmo alebo za minimálnu cenu, môžu vám pomôcť solárne panely na ohrev vody. Kompletné informácie o implementácii nájdete na stránke www.hawaj.sk