Vedeli ste o tom, že mravce môžu preniknúť do vášho bytu aj cez tú najmenšiu štrbinu? Dokonca si mravcov môžete do bytu „priniesť“ spolu s nábytkom či jedlom, a to si nemusíte na prvý pohľad vôbec všimnúť. Mravce sú do vnútorných priestorov priťahované z niekoľkých dôvodov, a to najmä kvôli jedlu, ideálnej klíme, ale tiež vode, ktorú potrebujú k prežitiu.
Akú stravu majú mravce v obľube?
Už na začiatok treba podotknúť, že mravce hľadajú potravu, ktorú keď nájdu, pošlú signál ostatným mravcom. Následne potravu zanesú do svojej kolónie. Ich strava je skutočne pestrá a majú tendenciu uprednostňovať špecifický typ potravy v porovnaní s iným hmyzom. Vo všeobecnosti ich najviac láka sladké pečivo, med, sirupy, ale nepohrdnú tiež ovocím. Z tohto dôvodu je dôležité skladovať potraviny vo vzduchotesných nádobách a zároveň dbať na poriadok, obzvlášť v kuchyni.
Chladnokrvné stvorenia
Čo možno nie každý vie je fakt, že mravec faraón je chladnokrvné stvorenie, ktoré sa pri regulácii telesnej teploty spolieha na prostredie. V zime vyhľadáva útulný interiér vášho domova, aby sa vyhol chladu, a teda nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Dôležité je utesniť každú škáru i prasklinu v byte či dome, v opačnom prípade sa môžu kdekoľvek mravce usídliť, a práve tu nastáva moment, kedy je potrebné konať. Nezabudnite tiež prehľadať špajzu, pivnicu a vnútro nábytku, kde sa môžu mravce usídliť.
Nástraha, ktorá skutočne funguje
Našťastie, v dnešnej dobe je možné siahnuť po účinných pasciach a nástrahách, ktoré skutočne fungujú. Krieda na mravce, postreky či spreje sú prvou voľbou. Nástraha na mravce v tvare domčeku funguje už po pár dňoch, keďže mravce zanesú gél z pasce do mraveniska, a tak zlikvidujú celú kolóniu, vrátane kráľovnej. Výhodu tiež je, že táto pasca zabraňuje otráveniu detí a domácich zvierat a chráni tak návnadu pred dažďom.