Najväčšie nástrahy zimných ciest

Najväčšie nástrahy zimných ciest

Posledné roky sú zimy na Slovensku v nížinách takmer bez snehu. Preto si veľa šoférov odvyklo od pravidiel, ktoré naši predkovia dodržiavali celú zimu. Ešte horšie je to so šoférmi začiatočníkmi. Začiatočníci poriadnu zimu a zasnežené cesty ešte nezažili. Obom skupinám šoférov radi pripomenieme, aké pravidlá je potrebné dodržiavať na zimných vozovkách.

Sledujte predpoveď počasia

Mnohí šoféri doplatili na to, že nesledovali predpoveď počasia. Vybrali sa napríklad na služobnú cestu do hôr a zabudli si pribaliť so sebou snehové reťaze. Týmto šoférom hrozí minimálne pokuta. Na miestach, kde je dopravná značka prikazujúca nasadiť snehové reťaze, ak je na vozovke vrstva snehu, musíte so sebou vždy voziť reťaze. Povinnosť mať vo vozidle reťaze majú aj profesionálni vodiči, a preto si pribaľte do výbavy reťaze na dodávky. Snehové reťaze vám pomôžu prejsť po vysokej vrstve a tiež po ujazdenej vrstve snehu. V oboch prípadoch automobil udržia na ceste, zabránia šmyku alebo zapadnutiu do záveja.

Zradný býva roztopený sneh

Myslíte si, že aquaplaning vám hrozí len počas jari a jesene? Roztopený sneh je rovnako nebezpečný ako vrstva vody. Pneumatiky stratia pri jazde na roztopenom snehu priľnavosť, absentuje kontakt s vozovkou a dochádza k šmyku. Riziko aquaplaningu je vyššie u vozidiel, ktoré majú pneumatiky s ojazdeným dezénom. V prípade, že vidíte na vozovke mokrý sneh alebo vysoké vyjazdené koľaje, nejazdite rýchlejšie ako 80 km/h.

Čo so snehovými závejmi

Stačí chvíľka nepozornosti, strata kontroly nad vozidlom alebo ostrá zákruta a ocitnete sa v záveji. V záveji môžeme často vidieť aj veľké SUV vozidlá, ktoré nemajú v horách nasadené reťaze na SUV 4×4. Zo záveja sa dá vyhrabať, ak máte po ruke lopatu či inú pomôcku na odrhnutie snehu. Následne je potrebné vozidlo veľmi pomaly naštartovať so zaradenou jednotkou, mierne cúvať a automobil rozkývať, čím sa zo záveja iste dostanete.

Jazdite zimným štýlom

Myslite tiež na to, že v zime musíte jazdiť odlišným štýlom ako v lete. Vždy dodržujte rýchlosť, pedále ovládajte s citom a niky nebrzdite či neštartujte veľmi prudko. Počas zimy častejšie zapínajte svetlá a nespoliehajte sa len na denné svietenie. Nelepte sa na vozidlo pred vami. Bezpečný odstup je jedinou záchranou pred kolíziou. Pred každou zákrutou dajte nohu dolu z plynu a nehrajte sa na hrdinu.