Podľa čoho vyberať kvalitné pneumatiky?

Ak nie ste odborník, pri výbere pneumatík sa môžete poriadne zapotiť.

Potrebujete kúpiť novú sadu pneumatík, no vôbec sa do tejto problematiky nevyznáte? Aby ste zbytočne nezaplatili stovky eur a nevybrali si gumy, ktoré vám nebudú na auto pasovať, riadiť by ste sa mali základnými krokmi a radami.

Základným pravidlom v tomto prípade je, že by ste sa mali za každú cenu vyhnúť kúpe ojazdených pneumatík a to nielen kúpou cez internet, ale aj od známeho. Na to, aby sa ich zbavil má určite veľmi dobrý dôvod a tým je opotrebovanosť, poškodenie alebo zlý ich stav. Takéto gumy sú veľmi nebezpečné a riskovať život vás a ani vašej rodiny by ste určite nemali. Toto pravidlo platí nielen pre zimné, ale aj letné pneumatiky. Vyvarovať by ste sa mali aj nákupu cez lacné e-shopy, ktoré vo väčšine prípadoch predávajú tovar vyrobený v Číne alebo neznačkové kusy.

Je normálne, že takéto výrobky nespĺňajú bezpečnostné požiadavky a oproti kvalitným má zhoršené aj jazdné vlastnosti.  Ak ich nechcete meniť hneď na druhú sezónu, dajte si pozor nielen na tie najlacnejšie pneumatiky, ale aj na neznáme značky za ktorými sa môže skrývať veľká nespokojnosť.  Do pozornosti dávame pneumatiky Continental a Matador, ktoré sú zárukou spokojnosti každého vodiča. Tieto známe značky si držia svoje postavenie na trhu už dlhé desaťročia, za čo môžu najmä pozitívne skúsenosti a recenzie motoristov po celom svete.

Pri výbere sa tiež riaďte údajmi, ktoré sú uvedené v technickom preukaze. Dôležité sú pre vás rozmery kolies, ktoré by ste mali presne dodržať. Neznamená to však, že iné namontovať nemôžete, no musia byť schválené na použitie na vašom vozidle. Ak nie ste odborník a nemáte ani tušenie ktoré pneumatiky môžu byť z pohľadu bezpečnosti, spoľahlivosti, kvality a jazdných vlastností tie pravé, sledujte testy pneumatík, ktoré každý rok uverejňujú rôzne motoristické magazíny. Vďaka nim zistíte, ktoré gumy sú najlepšie na suchý alebo mokrý povrch a ktoré vás bezpečne dopravia po zasneženej alebo zľadovatenej ceste. Okrem toho sa testy venujú aj skúmaniam pneumatík a toho aká je ich hlučnosť, vplyv na spotrebu alebo miera opotrebovania.

Keďže testy každoročne vykonáva renomovaná spoločnosť ADAC tak sú nielen aktuálne, ale aj veľmi dôveryhodné. Riadia sa nimi mnohí motoristi, ktorí chcú svoje vozidlo vybaviť tým najlepším, čo máme na trhu k dispozícii. Nenechajte preto nič na náhodu a ešte pred kúpou si overte, či je váš výber správny a či sa nebudete musieť počas jazdy báť o svoje zdravie alebo majetok.