Havarijné poistenie – radšej zaplatiť pár desiatok, ako stratiť tisíce

Zákonnú poistku na auto máme všetci, ktoré sme motoristami a majiteľmi motorových Existuje totiž veľa možností, čo všetko sa vám môže stať – do cesty vám skočí zviera, vandal vám poškodí lak, nepozorný šofér vám preliači dvere alebo prerazí kufor. Prečo je dobré mať havarijné poistenie? Tu sú odpovede a možnosti.

Zákonnú poistku na auto máme všetci, čo sme motoristami a majiteľmi motorových vozidiel. Už samotný názov povinné zmluvnú poistenie hovorí, že ju máme všetci. Iné to je pri havarijnej poistke – pri nej si môžete vybrať, či ju chcete alebo nechcete. A záleží len na vás, či budete riskovať, alebo či si zaplatíte každý rok poistku a môžete tak spokojne spávať.

Havarijné a povinne zmluvné poistenie

Rozdiel medzi týmito dvoma poisteniami je značný, nielen v povinnosti jedného a dobrovoľnosti druhého.  Tie najväčšie rozdiely sú v tom, že havarijné poistenie kryje oveľa väčší rozsah poistných rizík. Keď na vozidle vznikne škoda (a nezáleží na tom, či ju spôsobil majiteľ vozidla alebo niekto iný), vždy preplatené je zateplené priamo majiteľovi vozidla (a nie tretím osobám ako pri PZP).

Výrazný rozdiel je aj pri určovaní vinníka a vyplácaní poistky – pri PZP zákon vyžaduje identifikáciu vinníka nehody a dokázanie viny, kým pri havarijnom poistení táto podmienka neexistuje. Vozidlá poistené aj proti poškodeniu neznámymi vinníkmi (pozrite ďalej vandalizmus) alebo prírodným živlom.

Havarijné poistenie má navyše aj tú výhodu, že vám kryje škody v dôsledku krádeže vozidla. Celkovo je prednosťou havarijného poistenia to, že pokrýva široké spektrum rizík a ponúka aj ďalšie možnosti pripoistení (pozrite ďalej).

Havária a vandalizmus

Poistka má síce názov havarijná, ale zahŕňa aj vandalizmus. Presvedčíte sa o tom, keď si napríklad pozriete poistenie auta na Onlia.sk. Poistné krytie platí aj na úmyselné poškodenie vozidla cudzou osobou a verte, stáva sa to často.

V každom prípade je havarijná poistka dobrá a praktická vec. Najmä keď sa autom často  presúvate najmä, keď sa chystáte na cestu za hranice. Keď sa vám nebodaj stane čosi nepriaznivé, je už neskoro dodatočne myslieť na poistenie, preto je dobré si havarijné poistenie vybaviť dopredu. Nikdy totiž neviete čo sa môže stať.

Prípadov a spôsobov, akými majiteľovi vozidla vznikne škoda a s ňou spojené finančné výdavky, je veľmi veľa. Niekto si nedrží dostatočný odstup a nezabrzdí, alebo vám nejaké zviera skočí do cesty. Na zmiernenie týchto následkov preto poisťovne ponúkajú širokú škálu možností poistenia sa a k tomu existujú aj možnosti pripoistenia.

Čo pokrýva havarijné poistenie?

Balíky ponúkané poisťovňami sa líšia v detailoch. V zásade ponúkajú poistné krytie proti udalostiam ako je kolízia s iným vozidlom, poškodenie skla alebo karosérie (všetci vieme, čo spraví kamienok vystrelený z cesty náklad rovno do vášho čelného skla), náraz do stromu čí stĺpu, stret zo zverou (zrážka s diviakom naozaj zanechá na aute paseku), poškodenie výtlkmi (na slovenských cestách sa zíde), živelná udalosť, poškodenie vandalom, požiar či dokonca výbuch.

Poistenie stanovuje zväčšia aj spoluúčasť, zvyčajne na 5 až 10 % z celkovej hodnoty škody. Ale to už závisí od samotnej poistenia a konkrétneho balíka.

Aké sú iné možnosti pri havarijnom poistení?

Poisťovne umožňujú aj rozšírenie o viaceré pripoistenia – poistenie batožiny, úrazové poistenie posádky, poistenie právnej ochrany atď). Dobré je zvážiť každé pripoistenie, azda najviac úrazové pripoistenie posádky, ktoré sa vám zíde nielen doma, ale aj na cestách v zahraničí.

Po ceste sa môže stať všeličo, a to aj vtedy, ak idete iba na predĺžený víkend k moru. Stačí chvíľka nepozornosti alebo nepozornosť iného šoféra a už vás – prípadne vašich spolucestujúcich – berie sanitka.

Európsky zdravotný preukaz vám síce zaručí ošetrenie všade na území EÚ, ale dodatočné vyšetrenia už stoja nemálo peňazí (napríklad len tu v susednom Rakúsku sa vám vlasy postavia dupkom pri cenách vyšetrení). Práve na tieto prípade je dobré si pripoistiť celú posádku. Avšak pozor: úrazové poistenie nekryje úmyselne spôsobené úrazy, alebo tie, ktoré vznikli ešte pred uzatvorením poistenia. Toto si poisťovne vedia dobre postrážiť.

Áno či nie?

Summa sumárom, keď zvažujete dodatočné poistenie k tomu zmluvnému, rozmýšľajte dobre. Percento ľudí, ktoré si havarijnú poistku uzatvárajú, je stále pomerne nízke a mnohým sa cena zdá vysoká – najmä, ak je vaše nové, resp. patrí k väčším (alebo ste šofér menšími skúsenosťami), vtedy sa suma vyšplhá vyššie. Suma je však primeraná službám a výhodám, ktoré toto poistenie ponúka.

Za povinné poistenie platíte menej, lebo aj menej pokrýva, ale havarijné má mnohé výhody, ktoré PZP nemá a ktoré v tomto článku spomíname. Napríklad už len fakt, že havarijné poistenie poskytuje plnohodnotnú ochranu vozidla bez ohľadu na vinníka. keď sa pre havarijné poistenie rozhodnete, zvážte aj pripoistenia – najmä keď sa chystáte na dlhšiu cestu za hranice. Vtedy sa vám zíde. Už keď pre nič iné, tak pre pokojný spánok určite.