Únik moču neprichádza výlučne len s vekom

Mnoho ochorení a zdravotných problémov, vzniká u človeka z dôvodu neliečenia, alebo zatvárania očí pred nimi. Preventívne lekárske prehliadky dokážu včas diagnostikovať ochorenie a promptne ho vyliečiť. Ak však navštívite lekára neskoro, je možné, že s ochorením sa budete musieť trápiť po zvyšok života.

Všeobecne platí, že včasná diagnostika dokáže v niektorých prípadoch zachrániť aj život. Niekedy však ani prehliadky u lekára neobjavia problém. Je totiž nutné, aby ste sa so svojim lekárom rozprávali otvorene a hovorili mu o všetkých svojich problémoch.

Rozprávať sa o intímnejších záležitostiach vám nie je vždy príjemné, no ak to zachráni život stojí to za to. Do kategórie tých problémov, o ktorých neradi rozprávame patrí aj inkontinencia.

Ženy sú zraniteľnejšie

Inkontinencia alebo únik moču je veľmi rozšírený a zasahuje viac ženy ako mužov. Tento rozdiel vychádza hlavne z dôvodov ako pôrod, tehotenstvo, menopauza a celkovo štruktúra močového systému.

Inkontinencia ovplyvňuje každodenné činnosti nielen v živote muža, ale aj žien. Ak sa nebudete dostatočne venovať tomuto problému, vaše sociálne vzťahy a priateľstvá sa môžu oslabiť. Hovoríme o probléme, lebo pomenovanie ochorenie sa nehodí.

Ide o príznak

Inkontinencia totiž nie je ochorenie. Skôr sa lekári o nej vyjadrujú ako o príznaku, symptóme, ktorý naznačuje iný často aj horší zdravotný problém. Poďme však poporiadku.

Únik moču je azda najrozšírenejším problémom, o ktorom sa ale vôbec nehovorí. Nejde však o nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Inkontinencia môže nastať v každom veku a týka sa tak mužov, ako aj žien.

Známe sú aj prípady úniku moču u detí, ale aj mladých. V týchto prípadoch ide zväčša o pomočovanie sa v noci. Priebeh a príčiny úniku moču sú však odlišné u žien a u opačného pohlavia.

Inkontinencia u žien

U žien sa inkontinencia môže objaviť v každom veku, no najčastejšie ide o starší stredný vek, kedy lekári zaznamenávajú najviac takýchto prípadov. Ďalej sa úniky moču môžu objaviť v období tehotenstva alebo môžu neželané úniky moču potrápiť aj po pôrode.

V tehotenstve je príčinou úniku tlak plodu na panvové dno. Veľkým náporom na samotné močové ústrojenstvo je neskôr aj samotný pôrod. Počas neho sa svaly musia roztiahnuť a uvoľniť a trvá istý čas, kým sa opäť stiahnu do pôvodnej formy. Tento proces regenerácie trvá približne do konca šestonedelia.

Ak však problémy pretrvávajú dlhšie hovoríme o inkontinencii, ktorú už je nutné riešiť. U žien sa únik moču môže objaviť aj po menopauze. Aj v tomto období prechádza telo ženy mnohými zmenami a dotýkajú sa aj močového ústrojenstva. Je to však bežný problém, aj keď sa vám môže zdať, že sa o ňom málo hovorí. Je to hlavne z dôvodu ostýchavosti a mlčania o príznakoch.

Ani muži sa tomu nevyhnú

Tento chúlostivý problém sa nevyhýba ani mužom. Odhaduje sa, že na Slovensku trápi vyše dvestotisíc mužov. Samozrejme číslo môže byť vyššie, keďže nie každý si prizná úniky moču.

Príčinou inkontinencie u mužov môže byť cukrovka, nadváha, ale aj prostata. Práve tá patrí medzi najčastejšie príčiny. Aj u mužov platí, že so zvyšujúcim vekom sa zvyšuje aj riziko výskytu inkontinencie.

U mužov je veľmi dôležité, aby tomu venovali pozornosť, keďže inkontinencia môže ohroziť ich zdravie, vzťahy s manželkou a ich sexuálny život. Návšteva urológa je preto dôležitá, už v momente ak pocítite únik moču.

Objektívny dôkaz tohto úniku už predznamenáva vážnejší problém. Dôležité je preto podchytiť tento problém v samých začiatkoch. Predídete tak rôznym obmedzeniam, ktoré inkontinencia so sebou prináša.

Typy inkontinencie

U obidvoch pohlaví sa vyskytujú rovnaké typy inkontinencie. V tom lepšom prípade ide o stresovú, ktorá sa vyskytuje hlavne v situáciách, ako kašlanie, smiech, či šport. Viacerí vrcholoví športovci sa na tento problém sťažujú. Ide o činnosti, kedy sa zvyšuje tlak na močový mechúr.

O hyperaktívnom mechúre hovoríme, ak niekto trpí urgentnou alebo nutkavou inkontinenciou. Táto forma je horšia a pacientov viac obmedzuje. Ide o náhle nutkanie na moč, aj keď močový mechúr nie je plný.

U žien sa môže táto forma vyskytnúť napríklad po spomínanej menopauze alebo pri rôznych ochoreniach nervového systému. U Žien alebo mužov, ktorí trpia urgentnou inkontinenciou sa únik moču vyskytuje po vypití väčšieho množstva vody alebo aj vtedy, ak počujú tečúcu vodu.

Návšteva lekára je dôležitá

Obidva prípady však treba riešiť. Aj keď ide o bežné situácie, či občasný únik je dôležité, aby ste sa zverili lekárovi. Ten včasnou diagnostikou a správnou liečbou dokáže zmierniť alebo úplne odstrániť tento problém.

Prevencia

Predchádzať inkontinencii je možné. Dokázať to môžete pravidelným cvičením. Ide o kegelove cviky panvového dna nielen pre ženy, ale aj mužov. V mnohých prípadoch stačí pár minút denne no v pravidelných intervaloch. Sledovať pozitívne výsledky je možné už po niekoľkých týždňoch.

Zdravý životný štýl je tiež výbornou prevenciou. Kašľanie, ktoré vzniká ako následok fajčenia môže spôsobiť drobné úniky moču. Pitný režim je dôležitý aj pri úniku moču. Neznamená to piť menej. Naopak piť nie málo, ale ani príliš veľa. Obmedzenie alkoholických, či kofeínových nápojov vás môže pred inkontinenciou ochrániť. Kofeínové nápoje sú totiž močopudné.

Ak už ale trpíte ťažšou formou inkontinencie cvičenie vám nepomôže alebo pri rýchlom nástupe úniku moču naň nebudete mať čas. K dispozícii máte ale rôzne inkontinenčné pomôcky. Hovoríme o spodnej bielizni, vložkách, či plienkach.

Produkty značky TENA vám môžu byť veľmi nápomocné, ak nechcete, aby únik moču ovplyvnil váš každodenný život. V mnohých prípadoch totiž dochádza k obmedzeniu sociálnych vzťahov, či úplné odstrihnutie sa zo sociálneho života. To však nie je nutné. Ak si nie ste istí, pred nákupom môžete vyskúšať vzorky plienok zdarma a zistíte, či vám daný produkt vyhovuje.

Nezabúdajte, že problém sa dá riešiť. Riešenia existujú, no je dôležité, aby ste si ho včas uvedomili a venovali mu náležitú pozornosť. Včasná diagnostika vám môže zachrániť zdravie.