Vplyv hudby na športové výkony – mýtus alebo pravda?

Možno si to často ani nevšímate, ale faktom je, že keď pozeráte film alebo seriál a je v ňom zvolená kvalitná hudba, alebo ak chcete soundtrack, tak vo vás v konečnom dôsledku zanechá silnejší a lepší dojem. Jednoducho, je dokázané, že hudba na nás vplýva skutočne výraznými spôsobmi, pričom treba povedať, že sa to premieta aj do športového života. Samozrejme, je nereálne, aby počas zápasov futbalovej Ligy majstrov hrali populárne tracky, ktoré dostanú ľudí do varu, pretože hráči by sa následne nepočuli, i keď… 

Áno, schválne sme napísali i keď, … pretože minulá sezóna kanadsko-americkej basketbalovej ligy NBA ukázala opak. Záver základnej časti a následné play-off, ktoré opanovali hráči Los Angeles Lakers, ktorí zdolali Miami Heat, 4:2 na zápasy, sa odohrával v jednej hale, v Orlande. Diváci na zápasy neboli vpustení, pričom kulisu neraz tvorili hráči druhých tímov a ľudia cez videohovory. Bol to zaujímavý projekt, ktorý nakoniec dopadol na výbornú. A keďže v hale boli iba hráči, tak neraz sa stalo, že počas stretnutia hrala aj hudba, pričom vôbec nebola rušivá, ale dodávala celému športovému zážitku ešte úplne novú úroveň. Je totiž známou vecou, že basketbal ide ruka v ruke s rapom a hip-hopom, pričom väčšina hráčov má tieto žánre veľmi rada a ich výkony posúva a stimuluje k lepšiemu.

Doteraz sme ale neboli svedkami toho, že by na zápasoch tak sledovanej profesionálnej ligy hrala počas zápasov hudba. Ako to dopadlo? Dojmy boli výborné a play-off NBA 2020 sa zaradilo, po kvalitatívnej stránke, medzi tie najlepšie za poslednú dekádu. Skvelý bol hlavne LeBron James, aj on je známy tým, že rád počúva hudbu. Ktovie, ako by to vyzeralo v anglickej Premier League či v kanadskoamerickej NHL, keby počas zápasov naozaj hrala hudba. A ktovie, ako by na to reagovali diváci, keďže publikum je v niektorých štátoch viac konzervatívne ako inde. Bolo by to ale rozhodne zaujímavé, pretože musíme povedať, že viacero vedeckých štúdií dokázalo, že hudba posúva fyzický výkon človeka vpred.

Určite ste to zažili aj sami na sebe, keď ste sa vybrali behať alebo cvičiť do gymu. Keď ste si pustili hudbu, ktorú máte radi, tak vás nasmerovala v konečnom dôsledku ešte ku kvalitnejšiemu výkonu. To je zároveň dôvod, prečo napríklad aj pred zápasmi Ligy majstrov sledujeme, keď futbalisti prichádzajú na zápas, tak vo veľkej miere počúvajú hudbu. Pekným príkladom sú mladíci z Chelsea, ktorí prakticky všetci niečo pred zápasmi počúvajú. A možno to naozaj vplýva na ich výkony. Služby, ktoré poskytujú športové tipy radia Chelsea v tejto sezóne medzi favoritov, či už v Premier League, FA Cupe alebo v Lige majstrov. V Champions League je Chelsea aktuálne medzi TOP 5 favoritmi na celkový triumf, pričom kurzy na Modrých sú väčšinou na úrovni 1,7-1,8.

Milovníkmi hudby sú aj hviezdy z Parížu Saint-Germain ako Neymar, Kylian Mbappé alebo Mauro Icardi, pričom napríklad Lionela Messiho z Barcelony vidíte s hudbou pred zápasom iba málokedy. Ako sa hovorí, sto ľudí sto chutí a zatiaľ čo sú hráči, ktorí počúvajú hudbu pred zápasmi veľmi radi a pomáha im sústrediť sa, takisto je tu skupina, ktorá potrebuje pokoj a kľud, pričom pred zápasmi dáva prednosť tichu. Každému pomáha niečo iné.