Ako si nájsť dobrého právnika?

Každému z nás sa môže stať, že sa dostane do ťažkej situácie a potrebuje poradiť. V prvom rade sa obraciame na rodinu či kamarátov, niekto sa tiež rozhodne pomôcť si sám. No ak už rady od rodiny nestačia, Vaši známi sú v koncoch a Vy sa už pomaly začínate topiť v záplave zákonov a paragrafov, prišiel ten správny čas obrátiť sa na odborníkov.

Právne služby v Bratislave ponúkajú desiatky advokátov a advokátskych kancelárii, tak ako si vybrať tú správnu? Pri výbere sa treba riadiť predovšetkým povahou Vášho problému. Odborné poradenstvo a iné služby, ktoré právnici ponúkajú, sa odvíjajú od ich špecializácie. Preto skúste najskôr popremýšľať presne do akej oblasti by mohol Váš problém spadať. Ušetríte si tak zbytočné behanie od jedného právnika k druhému.

ID-100230451 suphakit73 freedigitalphotos.net

Ďalším krokom na ceste za tým správnym odborníkom je práve samotné hľadanie. V dnešnej dobe je možné na internete nájsť takmer čokoľvek, vrátane advokátskych služieb. Stačí už len zadať tie správne kľúčové slová a v okamihu vám vyskočí množstvo výsledkov. V tomto prípade však je na mieste obozretnosť, kvantita predsa ešte neznamená aj kvalitu.

Advokátske kancelárie poskytujú klientom výhodu širších a komplexnejších služieb. Združujú viacerých právnikov so skúsenosťami z rôznych odvetví a často aj s odlišnými špecializáciami. Samotné spektrum služieb tiež predznamenáva veľkosť advokátskej kancelárie. Veľké a známe advokátske kancelárie zaručujú kvalitné služby, no treba rátať aj s vyššími cenami. Na druhej strane mladá advokátska kancelária či mladý a zapálený advokát môžu prekvapiť a vybojovať viac ako tie staršie a skúsenejšie a aj za nižšie ceny.

Či už sa rozhodnete pre etablovanú firmu, skúseného odborníka alebo perspektívneho nováčika, nezabúdajte, že takýto človek musí byť oprávnený poskytovať právne služby, a teda že musí byť vyštudovaným právnikom a mať zložené advokátske skúšky spoločne s minimálne 5 ročnou praxou v odbore. Aby ste predišli rôznym nepríjemnostiam, vybraného advokáta si riadne preverte na oficiálnej stránke Slovenskej advokátskej komory v pravidelne aktualizovanom zozname registrovaných advokátov.

Dobrého právnika nerobí len titul či dobré meno advokátskej kancelárie, rozhodujúce sú jeho skúsenosti a prístup ku klientom. Ak si  chcete byť istý, že svoj problém zveríte do tých správnych rúk, ale ešte stále máte pochybnosti, skúste pohľadať aj v zákutiach diskusných skupín a na rôznych fórach, kde s trochou trpezlivosti nájdete odporúčania a reálne skúsenosti bývalých klientov.

Recenzie sú však subjektívne a veľa závisí aj od toho, či si klient s advokátom sadne. O správnosti svojho výberu sa najlepšie utvrdíte pri osobnom stretnutí. Empatia, priamosť a nefalšovaný záujem o Váš problém sú predzvesťou úspešnej spolupráce.

FOTO: suphakit73 + imagerymajestic / freedigitalphotos.net