Ako dokáže hudba ovplyvniť správanie za volantom.

Ako dokáže hudba ovplyvniť správanie za volantom.

Hudba ovplyvňuje naše správanie bez toho, aby sme si to vždy uvedomovali. Počúvanie hudby za volantom je samostatnou kategóriou a venujú sa jej viaceré štúdie, ktorých závery sú zväčša podobné. Hudba za volantom ovplyvňuje štýl jazdy, rýchlosť, priestupky a chyby za volantom. Pritom vplyv na naše správanie za volantom Opel Grandland nemá len hlasitosť, ale aj druh hudby.

Stalo sa vám už, že ste pri komplikovanej dopravnej situácií alebo na neznámej ceste podvedome stíšili hudbu? Váš mozog potreboval kapacitu, ktorú dovtedy venoval hudbe, na riešenie dopravnej situácie alebo na navigáciu. Príliš hlasná hudba môže teda rušiť našu pozornosť a schopnosť reagovať na dopravnú situáciu. Okrem hlasitosti je to aj druh hudby a s ním súvisiace tempo. Najvhodnejšie tempo hudby za volantom je podobné tempu úderov ľudského srdca, čiže 60-80 tepov za minútu.

Naopak dynamická tanečná hudba, hip-hop či heavy metal vedú u vodičov k vyššej rýchlosti a agresívnosti za volantom, keďže podvedome dvíhajú tep a tlak, obzvlášť ak sú pustené nahlas. Občas nám za volantom zdvihne tlak dopravná situácia. Nenechajme si ho dvíhať ešte aj hudbou. Ak si svoju jazdu v Opel Astra neviete predstaviť bez poriadneho rocku, skúste nabudúce znížiť hlasitosť, pre svoju vlastnú bezpečnosť.