Prečo navštíviť múzeum Kiasma?

Múzeum súčasného umenia Kiasma

Mannerheiminaukio 2

00100 Helsinki

Fínsko

Iste ste už počuli o múzeu Kiasma. Ak nie, tak práve teraz je čas, aby ste to napravili.

V múzeu nájdete súčasné umenie zo zbierky Fínskej národnej galérie založenej v roku 1990. Hlavným cieľom je prilákať návštevníkov a oboznámiť ich s týmto druhom umenia.

Múzeum bolo postavené v rokoch 1993 až 1998. Názov je odvodený od “chiasm“, čo je skratka pre križovatky, najmä kríženie zrakových nervov. Na svedomí ho má architekt Steven Holl, ktorý s názvom Chiasma vyhral súťaž o návrh stavby múzea súčasného umenia. Bol vybraný z celkom 516 súťažiacich. Práve podľa jeho návrhu začala v roku 1996 samotná výstavba.

Úlohou múzea je oboznamovať verejnosť o umení a takisto posilniť postavenie umenia vo svete. Múzeum je akoby živé kultúrne centrum. Okrem skúseností Vás obohatí aj o zábavu. Kiasma usporadúva krátkodobé výstavy a pravidelne rozširuje svoju zbierku. Takisto využíva výskum a prezentáciu prác.

Múzeum súčasného fínskeho umenia bolo verejnosti sprístupnené v máji 1998. Kiasma je takisto súčasťou fínskej národnej galérie.

Čo je na múzeu zaujímavé?

Toto umelecké múzeum nerobia zaujímavým len samotné exponáty, zaujímavá je aj budova, v ktorej sídli. Dala by sa prirovnať k ohnutej ľadovej stene, pričom výstavné sály majú vždy jednu stenu zakrivenú.

V budove nájdeme celkom 25 galérii. Každá z nich je originálna, iná. Nie je to náhoda, je to kvôli významnej funkcii múzea, čo je vystavovanie tých najrôznejších exponátov, najrôznejších výsledkov súčasného umeleckého experimentovania. Dokonca i osvetlenie je v každej galérii iné, nájdeme tu miestnosti s umelým svetlo, ale aj  úmyselne zatemnené priestory.      

Ak sa považujete za milovníka umenia alebo ste samy umelcom, toto múzeum by ste mali navštíviť. Ide totiž o kultové a moderné miesto, ktoré má zaiste čo ponúknuť.

Zdroj: fpv.uniza.sk, ara.cz

Foto: kiasma.fi