Poschodové postele – vyberajte ich správne

Detské poschodové postele sú oveľa viac ako iba miesto na spanie, môžu sa stať aj akýmsi detským ihriskom. Mnohé modely dokonca ponúkajú niekoľko skvelých úložných riešení. Ako rodičovi Vám bude iste záležať na tom, aby ste vybrali čo najbezpečnejší produkt, a preto sme sa rozhodli v nasledujúcich riadkoch ponúknuť niekoľko rád, ako vybrať poschodové postele naozaj dobre.

Kontrola zariadenia

Áno, súčasný trh ponúka naozaj mnoho skvelých a zábavných alternatív do detských izieb. V predajniach a internetových obchodoch sa to priam hemží atraktívnymi kúskami. Nenechajte sa však nijako oklamať prvým dojmom. Pri výbere začnite tým, že skontrolujete bezpečnostné opatrenia. Jedným z hlavných kritérií, na ktoré by ste mali apelovať, je výška a šírka poschodovej postele. Zmestí sa do detskej izby aj so všetkými svojimi komponentami (rebríky, schodíky, šmýkačky, skrinky)? Je prechod na horné poschodie bezpečný a vhodný pre deti v takom veku, aké máte doma? Rebríky šetria oproti schodíkom oveľa viac miesta. Uistite sa ale, že sú k rámu lôžka pevne pripevnené. Rovnako si skontrolujte zábradlie na hornom poschodí. Práve jeho kvalita má totiž dopad na ďalšie riziká.

Horné poschodie

Zohľadnenie veku dieťaťa je pri výbere poschodovej postele viac ako dôležité. Zvážte, ktorému z ratolestí dovolíte spať na hornom poschodí. Horné lôžko je ideálne skôr pre staršie deti, pretože lezenie hore a dole po rebríku je pre batoľa iste veľká záťaž. Okrem toho, pri menších deťoch hrozí vyššie riziko pádu. Pokiaľ máte doma iba mladšie deti, zvážte kúpu nízkoprofilovej poschodovej postele, ktorá je situovaná nižšie k zemi. Je tiež vhodné, ak predajca dovolí deťom poschodovú posteľ vyskúšať. V prípade, že na nej niečo neprirodzene vŕzga, asi to nebude celkom v poriadku. Mali by ste si posvietiť na kvalitu konštrukcie.

Pravidelná údržba

Ako každý kus nábytku, aj poschodové postele si vyžadujú pravidelnú údržbu. Skontrolujte lamely, ktoré držia matrac, a uistite sa, že nie sú prasknuté alebo uvoľnené. Pokiaľ ste si vybrali drevenú poschodovú posteľ, z času na čas ju pretrite leštidlom na drevo. Deti totiž majú tendenciu zanechávať na všetkom svoje packy. Ak chcete, aby drevo vyzeralo zdravo, starajte sa oň.

Zvážte, čo skutočne potrebujete

Poschodové postele majú viacero špeciálnych funkcií. Je nutné, aby ste prehodnotili, čo skutočne potrebujete. Ide Vám najmä o priestor na spanie a zábavu, alebo hľadáte aj nové úložné možnosti? V prípade, že Vám ide o vytvorenie jedinečného zážitku, potom iste budete vyberať modely so šmykľavkami, pracovným stolíkom, stanom, schodíkmi a podobne. Ohľad treba brať na vek a potreby dieťaťa. Pre deti, ktoré si často pozývajú domov kamarátov sa možno hodí aj typ s rozťahovacou posteľou. Na trhu je množstvo štýlov, budete si mať naozaj z čoho vyberať. K výberu prizvite vždy aj deti, nenechajte sa ale obmäkčiť ich voľbou, ak si nie ste istý bezpečnosťou. Pokiaľ sa už pre nejakú poschodovú posteľ rozhodnete, po jej inštalácii nezabudnite deti poučiť o bezpečnosti.

 

Foto: detskapostel.com