Ochráňte svoju peňaženku: Pripoistenie auta v zime

Cestovanie v zime má svoje nástrahy aj na úsekoch, ktoré takpovediac poznáte naspamäť. Šmyk na zľadovatelom povrchu, odskočený kamienok z posypu a iné nástrahy sú súčasťou zimných mesiacoch. Viete, ako sa chrániť a ušetriť peniaze?

Cez zimu je potrebné uvedomiť si, že aj naša najčastejšia cesta sa stáva tou najnebezpečnejšou. Prečo? Cestu napríklad do práce síce poznáte veľmi dobre a mohli by ste ju zvládnuť aj poslepiačky, lenže v zime sa všetko mení. Aj na takomto dobre známom úseku môže byť závej, zľadovatelý povrch alebo námraza na viadukte či na moste. A tu nastáva problém. Šmyk, hodiny a bum náraz. Preto je dobré sa najmä v zime k povinnému zmluvnému poisteniu pripoistiť.

Povinné zmluvné poistenie vám hradí škody len v určitom rozsahu, ktoré sú dané zo zákona pri takomto druhu poistenia, plus niečo navyše, čo vám poskytne poisťovňa. Lenže škody spôsobené v zimnom období, ako je napríklad rozbité čelné sklo kamienkom z posypu, určite nezahŕňa. Preto je výhodné si k povinnému zmluvnému poisteniu vybaviť ešte havarijné poistenie, prípadne špecifické poistenie skiel na aute.

Aké sú možnosti pripoistenia?

Havarijné poistenie je dobrovoľným, nepovinným poistením a kryje škody spôsobené na poistenom vozidle. Držiteľ vozidla si ho uzatvára podľa potreby a na základe vlastného uváženia. Poistné plnenie je vyplácané samotnému poistníkovi – držiteľovi vozidla, ktorému vznikla škoda. Na ľadom pokrytých zimných cestách sa pre váš automobil ukrýva omnoho viac nebezpečenstva ako v iných mesiacoch. Netreba ich preto podceňovať.

Možnosti pripoistenia ponúka každá poisťovňa dostatok. Musíte mať na zreteli, že sa nemusíte stať len účastníkom hromadnej dopravnej nehody, ale malá zamrznutá kaluž vody môže spôsobiť, že ním budete iba vy.

Pri dnešných typoch áut a ich cene sa niet čo diviť, že aj náhradné diely, práce súvisiace s repasovaním, lakovanie či klampiarstvo predstavujú nadštandardné výdavky, ktorým sa chce každý z nás vyhnúť. Keď k nim však už dôjde, tak je dobré mať v zálohe záruku, ktorá to vyrieši a zaplatí za vás. Havarijné poistenie, či pripoistenie auta na zimné mesiace sú vhodnou investíciou.

Doplnkové poistenie, ktoré kryje špecificky poškodenie čelného skla sa zíde celoročne. Odskočený kamienok, ktorý zostal na ceste po posype cestárov, sa raz-dva môže ocitnúť na prednom skle vášho auta a spôsobiť škodu, ktorej konkrétneho vinníka nepoznáte. U niektorých poisťovní je poistenie čelného skla doplnok povinného zmluvného poistenia, u iných sa vybavuje ako súčasť havarijnej poistky.

Záleží na vás, ako si preštudujete podmienky poistenia a čo všetko si budete nárokovať, prípadne, o aké doplnkové služby máte záujem. Z praxe však mnohí vedia, že hľadanie vinníka v prípade rozbitého čelného skla je ako hľadať ihlu v kope sena, vinník sa ťažko určuje, ak nemáte v aute napríklad nainštalovanú kameru a neviete predložiť pádny dôkaz. Bez jasnej viny totiž PZP poistenie skiel nekryje.

Jednou z príčin dopravných nehôd v zime môžu byť aj neprezuté letné gumy. Nemusíte to byť práve vy, kto opomenul nevyhnutnosť prezutia v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu. Pod dopravnú nehodu sa podpisujú okamihy, ktoré rozhodujú a preverujú naše vodičské schopnosti, rýchlosť a reakcie.

Zimnú hrozbu v súvislosti s údržbou auta v zime predstavujú hlodavce, ktoré dokážu prehrýzť káble alebo ohlodať izoláciu z kabeláže a spôsobiť nielen nefunkčnosť auta, v najhoršom prípade aj jeho vznietenie. Na takúto situáciu sa však havarijné poistenie nevzťahuje, preto je na mieste prevencia a pravidelná starostlivosť o váš automobil.

Počas zimných mesiacov môžete využiť aj asistenčné služby, ktoré predstavujú akéhosi strážneho anjela na cestách a sú k dispozícii prakticky nepretržite. Operátor na druhom konci telefonickej linky bude trpezlivo počúvať a nasmeruje vás pri riešení závažných dopravných nehôd, aj pokazeného automobilu na zimných vozovkách. Odťah auta, ktoré v dôsledku zimy neštartuje, výmena defektu, právne poradenstvo či užitočné informácie poskytnuté od odborníkov bezprostredne po dopravnej nehode napríklad so zverou budú osožné a často na nezaplatenie.