Asymetrické, symetrické a smerové pneumatiky. Ako si vybrať tie správne?

 

logo

 

Predajňa a pneuservis

Pneumatiky Slovensko
Nádražná 34/A
900 28 Ivanka pri Dunaji
E-mail: info@pneumatiky.sk

Veríme, že ste už prezuli, pretože pomaly začína teplota na teplomery klesať, a teda zimné pneumatiky začnú plniť svoj účel. Výrobcovia dnes ponúkajú 3 rôzne typy dezénu na pneumatike – asymetrický, symetrický a smerový. Čo to pre vodičov znamená? Ako si vybrať ten správny typ? Zhrňme si hlavné črty a prednosti jednotlivých typov.

Asymetrické pneumatiky – bezpečnosť počas všetkých poveternostných podmienok

Asymetrický dezén charakterizuje odlišné usporiadanie prvkov na vnútornej a vonkajšej strane pneumatiky, pričom každá zóna zohráva špecifickú rolu. Vnútorná strana má často usporiadanie umožňujúce rýchle rozprášenie vody, čím znižuje riziko aquaplaningu. Vonkajšia strana má zase na starosti pevnosť pneumatiky a svoju úlohu plní pri ostrejších zákrutách zvyšovaním stability vozidla. Asymetrické pneumatiky sú technologicky vyspelejšie, čo sa odráža aj na ich konečnej cene. Pri rotácii pneumatík si treba dávať pozor na správny smer, čiže vnútorná strana musí byť vždy otočená smerom k vozidlu.

Symetrické pneumatiky – stabilita + najlepší pomer ceny a hodnoty

Ako už názov naznačuje, symetrické pneumatiku majú dve rovnaké polovice, teda od stredovej čiary majú rovnako usporiadané prvky smerom k obom stranám. Ide o najmenej technologicky náročný typ pneumatiky, takže sú spravidla aj najlacnejšie spomedzi troch typov. Vyznačujú sa dobrou stabilitou na vozovke, obzvlášť  v priamočiarom pohybe. Ich negatívom je neschopnosť udržať si vlastnosti za zhoršených podmienok (mokrá vozovka, ľad alebo sneh). Najvhodnejšie sú pre malé mestské automobily, ktoré jazdia hlavne krátke vzdialenosti alebo pre tých, čo hľadajú najlepší pomer medzi cenou a kvalitou. Ďalšou výhodou je možnosť namontovať ich v hocijakom smere, čo platí aj pri ich rotácii. Nedá nám tiež nepripomenúť, že na zimu sa lepšie hodia klasické plechové disky, na leto si môžete dať aj luxusnejší variant.

Smerové pneumatiky – športová jazda a zasnežené cesty

Smerové pneumatiky sú charakteristické usporiadaním dezénu do tvaru písmena V, ktorý je ľahko rozpoznateľný. Vyznačujú sa vynikajúcou stabilitou na mokrej vozovke. Počas silných dažďov sú zo všetkých typov najefektívnejšie v odvádzaní prebytočnej vody a najvýraznejšie znižujú riziko aquaplaningu. Svojím dizajnom zaisťujú aj výbornú priľnavosť, a to i na snehu a ľade. Aj keď to nie je primárnym účelom ich použitia, mnohí ich volia práve kvôli ich športovému vzhľadu. Sú ideálnym riešením pre športové autá, ale aj na jazdu za daždivého alebo zasneženého počasia. Vyžadujú si ale pozornosť pri montáži a rotácii. Smerové pneumatiky môžu byť montované len vo vyznačenom smere a pri prehadzovaní je možné meniť iba predné za zadné, nie je možná výmena strán.

Dúfame, že Vám uvedené krátke popisy pomôžu pri výbere pneumatík, ktoré najviac vyhovujú Vašim potrebám. V súčasnosti sú k dispozícií aktuálne testy zimných pneumatík, takže si ich stačí preštudovať a nehrozí, že si vyberiete zle. Jazdite opatrne a nestrácajte obozretnosť.

Zdroj: rezulteo-tyres.co.uk

Foto: pneumatiky.sk