VoLTE – revolučná technológia vo svete mobilných telefónov

Nasledujúci článok je z tých technicky náročnejších. Nie, nie, nebojte sa. Nezavalíme vás množstvom odborných výrazov, aj keď niektorým, tým potrebným, sa istotne nevyhneme. Ale ako vravíme, žiadny strach. Ak ste mobilný maniak, o to to budete mať jednoduchšie. Avšak ani tí menej zdatní neprídu pri pozornom čítaní skrátka. Obe skupiny isto navnadíme na absolútnu novinku vo svete mobilných telefónov.

Koncom roku 2016 priniesol na slovenský telekomunikačný trh jeden telefónny operátor najnovší technický výstrelok, a síce prenos telefónneho hovoru cez LTE sieť, nazývaný VoLTE (Voice over Long Term). Postupne sa k nemu pridali aj ostatní operátori na našom území. O čo vlastne ide? Ide o digitálny prenos hlasového hovoru cez zaužívanú 4G sieť.

Špičková kvalita hlasu vo vašom telefóne

Ak vravíme o digitálnom prenose, myslíme tým ultra znížený šum a ďalšie eliminovanie skresľovania vášho hlasu. Doslova v HD kvalite. Nehovoriac o väčšej rýchlosti spojenia než v tej klasickej GSM. Poniektorí operátori udávajú spojenie už od dvoch sekúnd oproti štandardnej. No v praxi, samozrejme, môže ísť skôr o nejaké časové rozpätie od do. Či ide alebo nejde o výhodu, určí samotný zákazník, pretože ak vám volaný účastník na druhej strane linky nezdvihne telefón, je vám niekoľko sekúnd k dobru v podstate nanič. Inak, rovnako aj posielanie esemesiek v režime VoLTE prináša isté zlepšenie, čo sa týka rýchlosti.

Voláte a surfujete po internete súčasne

Podstatným potešiteľným faktom je, že v systéme VoLTE voláte a surfujete po internete súčasne. Nepotrebujete najskôr ukončiť svoj hovor a naopak. Donedávna bolo takéto niečo  v dôsledku nedokonalej techniky a spôsobu prenosu signálu nemožné.

Aby sme to trošku vysvetlili. Spotrebované dáta určené na volania a určené na surfovanie po internete sa nerozdeľujú a tak môžete volať a surfovať súčasne na tom istom technickom zariadení, resp. na svojom mobilnom telefóne, čo zase umožnilo ďalší výrazný posun vo svete mobilných technológií. Ktovie, možno nie je ďaleko čas, keď budeme chápať telefón inak než v jeho klasickom ponímaní. Každopádne jedno je isté na nasledujúcich pár rokov – bez výhodných dátových balíčkov to zatiaľ

Mobilných telefónov s možnosťou VoLTE pribúda

Na to, aby ste mohli debatovať s človekom na druhej strane, musíte mať k dispozícii určitý typ mobilného telefónu podporujúci systém VoLTE s aktualizovaným firmware. K tomuto  digitálnemu volaniu môžete pridať obraz, čiže v zlúčení pôjde o videohovor, odborne nazývaný tiež ViLTE (Video over LTE). Pochopiteľne, váš telefón musí byť schopný takéhoto spôsobu komunikácie. Vo všeobecnosti svetoví výrobcovia mobilných telefónov dodávajú na trh svoje vlajkové lode s týmto vybavením. My len pevne dúfame, že sa k nim pridajú aj ďalší výrobcovia a tento spôsob telefonovania sa stane vo svete aj u nás štandardom.

Iste vás bude zaujímať, ako bude prebiehať hovor medzi účastníkom hovoru vlastniacim VoLTE / ViLTE a účastníkom, ktorý používa klasickú 4G sieť. Jednoducho. Každý účastník je prepojený na sieť, ktorú má predplatenú. Navyše, ak v prípade, že sa prvý účastník videohovoru dostane z dosahu signálu siete 4G/LTE, pokračuje normálne v sieti 4G alebo dokonca v 2G sieti, ak napríklad ide o takzvaný národný roaming.

Pokrytie Slovenska sa neustále zväčšuje

Čiže, ako ste si správne všimli, nejde len o vybavenie telefónu príslušným firmware a predplatením služby VoLTE / ViLTE. Rovnako je dôležité umožnenie takýchto hovorov v príslušnom type komunikačnej siete, na čom sa usilovne pracuje. Pokrytie Slovenska predstavuje dnes vyše osemdesiat percent, ak spriemerujeme všetkých mobilných operátorov pôsobiacich na našom území.

Iste vás ale bude zaujímať koľko vás takéto vylepšenie komunikácie bude stáť. Telefónni operátori zhodne udávajú, že absolútne nič. Ceny zostávajú na pôvodnej úrovni ako pri tých klasických hovoroch. A taktiež je jedno, či máte zakúpený kredit alebo paušál.

Ako si aktivovať funkciu VoLTE vo vašom telefóne?

Ako si ale aktivovať takúto službu? Operátori sprístupňujú funkciu VoLTE Slovensko na základe telefonátu na zákaznícku linku. Služba na druhej strane si u vás overí fakt, či vlastníte telefón s príslušnými parametrami. A zároveň vám poradí, ako si aktivovať to, o čo žiadate.

Aktivovať by vás mali štandardne zhruba do dvadsaťštyri hodín. O tejto skutočnosti vás bude telefónny operátor informovať poslaním esemesky. Potom už len zavoláte na krátke číslo. Hlasom vám oznámia, či ste boli úspešne zaregistrovaní v systéme VoLTE. Aktiváciou VoLTE si automaticky aktivujete aj ViLTE.

Nebojte sa technologických noviniek vo svete mobilov

Dúfame, že sme vás nezahltili príliš veľkým množstvom odborných termínov a niečo ste si z nášho článku odniesli. Ak už nič iné, tak aspoň máte vedomosť, že telefonovanie v mobilnej sieti je zase o niečo rýchlejšie, spoľahlivejšie a kvalitnejšie. Navštívte svojho telefónneho operátora a opýtajte sa na možnosti pripojenia sa na VoLTE / ViLTE.