Čo robiť, ak ste zabudli uzatvoriť PZP?

Každý z nás je zábudlivý. Máme toho veľa v práci, doma a jednoducho zabudneme na veci, ktoré neriešime na dennodennej báze. Takisto je to aj s povinným zmluvným poistením. Väčšina z nás ho vyplatí raz ročne a ďalej sa o pzp nestará. Možno ste si len prednedávnom kúpili nové auto a zistili ste, že vlastne nemáte uzatvorenú povinnú zmluvu o poistení. Čo teda robiť keď nemáte uzatvorené pzp?

PZP je povinné

Uzatvoriť si zmluvu o poistení vozidla je zo zákona povinné. Je to poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Na základe tejto zmluvy sa poškodenému (tretej strane) nahrádza škoda. Určite by ste nechceli platiť obrovskú sumu peňazí za škodu na druhom vozidle či nebodaj za ublížení na zdraví. Vozidlo sa preto musí poistiť a poistnú škodu bude za vás riešiť poisťovňa.

Čo ak nemám uzatvorené pzp poistenie?

Obvodný úrad v mieste vášho bydliska vás môže aj tri roky po tom, čo ste nemali uzatvorené pzp poistenie, sankciovať až do výšky 3320 eur. Pri pokute zohľadňuje dva faktory, a to závažnosť porušenia povinnosti uzatvoriť pzp a dĺžka trvania protiprávneho stavu. Inú pokutu dostane vodič, ktorý si pzp zabudol uzatvoriť a o 2 týždne si ju zriadi a inú pokutu bude mať vodič, ktorý rok jazdil bez pzp a ešte k tomu aj spôsobil nejakú škodu. Nehovoriac o tom, že ak  vám v tomto období (bez uzatvorenej poistnej zmluvy) spôsobite škodu, budete si ju musieť hradiť z vlastného vrecka. Vozidlo, ktoré nemá uzatvorené pzp poistenie by po cestných komunikáciach jazdiť nemalo. Ak vozidlo nepoužívate, jednoducho ho z evidencie odhláste, v tom prípade pzp neplatíte. Ak ho však chcete využívať, pzp si musí zaplatiť.

Ako si zriadiť povinné zmluvné poistenie?

Zriadiť si povinné zmluvné poistenie nebolo nikdy jednoduchšie, preto by ste s tým nemali otáľať. Existuje nástroj, ktorý vám do veľkej miery uľahčí výber toho najvýhodnejšieho poistenia pre vaše vozidlo. Je ním online kalkulačka pzp poistenia. Po zadaní vstupných údajov o vás a vašom vozidle vám vygeneruje všetky dostupné ponuky pzp poistenia. Je len na vás, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Z online kalkulačky sa ľahko prekliknete na formulár vytvorenia pzp poistenia v poisťovni, ktorú ste si vybrali vybrali. Doplníte potrebné údaje, poistenie zaplatíte a poisťovňa vám obratom pošle mailom bielu a zelenú kartu, ktoré sú dôkazom toho, že máte uzatvorené pzp. Dočasné karty si teda vytlačte a v prípade, že by vás zastavila policajná hliadka, sa nimi preukážte. Samozrejme v krátkej dobe vám poisťovňa pošle poštou bielu a zelenú kartu, ktorú by ste inak dostali, ak by ste si uzatvorili pzp v poisťovni a nie online. Online poistenie je však oveľa rýchlejšie. Ušetrí vám čas a aj peniaze keďže si budete môcť vybrať to najlacnejšie pzp.