Na spálenú pokožku pomôže aj arganový olej

Leto je tu a na pleť si treba dávať väčší pozor, aby netrpela nežiadúcimi vplyvmi slnka. Okrem dôkladnej ochrany pred UV žiarením jej doprajte aj záverečnú starostlivosť po slnení.

Arganový olej je totiž prírodný liek na pleť. Poslúži pleti bezproblémovej, ale aj s výskytom akné, lupienky či podráždenej pleti. Ak sa Vám nešťastne podarilo spáliť sa, je ideálnym riešením. Pleti dodá potrebné vitamíny, najmä vitamín E, ktorého obsahuje až dvakrát viac, než olej olivový. Vitamín E je známy záchranár pleti, pôsobí proti voľným radikálom a v pleti prebúdza tvorbu kolagénu a elastínu, je tak ideálny na suchú, či starnúcu pleť s vráskami. No a na pleť spálenú slnkom pôsobí regeneračne, ako balzam. Neštípe, nezanecháva mastné stopy, vstrebáva sa rýchlo. Čo viac si Vaša pleť môže priať?

obr10

Môžete ho použiť aj na podráždenú pokožku rúk, na okolie nechtov, kde sa často tvoria zádery a škrabance. Pri pravidelnom používaní vyživuje nechtové lôžka, nechty sú tak omnoho silnejšie a menej sa štiepia. Arganový olej je skutočne univerzálnym pomocníkom pre celé telo, za zmienku stoja jeho účinky na vlasy. Slnkom vysušené vlasy potrebujú výživu a vyššie mastné kyseliny a vitamín E im ju doprajú. Posilnia vlasové korienky a zacelia rozštiepené končeky. Tu sa dozviete viac o použití arganového oleja na vlasy.

obr2

Prečo sa toľko hovorí o vzácnosti arganového oleja a prečo je taký drahý? Dôvodom je najmä jeho komplikovaná výroba. Pri akomkoľvek lacnom arganovom oleji rozhodne spozornite, pretože to nemusí byť čistý a prírodný olej, navyše môže obsahovať chemické látky. Pri dôslednej a ekologicky kontrolovanej výrobe prakticky nejde znížiť náklady. Vyrába sa z orieškov z polopúštnych stromov argánií, ktoré rastú v severnom Maroku. Od konca dvadsiateho storočia vyrábajú olej marocké ženy v ženských manufaktúrach. Aj napriek pokročilej strojovej výrobe je práca ich šikovných rúk nevyhnutná. Musia oriešky zbierať, potom ich rozbíjať a vyberať zo škrupín, a až vtedy môžu zasiahnuť stroje. Používajú sa oceľové lisy, ktoré len vytlačia z orechov čistý olej. Lenže celý tento proces trvá na jeden liter oleja viac než 20 hodín a spotrebuje sa naň až 50 kíl orechov! Nečudo, že čistého oleja vznikne málo a je aj vo výsledku dosť drahý. Ale len tak máte istotu, že ste sa dostali ku kvalite. Takýto olej jemne vonia po orieškoch, obsahuje sediment a je zlatožltej farby. Nie je lepkavý, mazľavý a v žiadnom prípade by nemal nepríjemne páchnuť. Pri kúpe oleja pozorujte tieto znaky a tiež zloženie. Na fľaštičke by mal v zložení byť uvedený len stopercentný arganový olej, nič viac.