Svojpomocné zateplenie domu. Oplatí sa?

Mnohí šikovní domáci majstri sú presvedčení o tom, že zateplenie domu nie je žiadna veda. Môže sa to tak na prvý pohľad javiť a samotné práce naozaj nemusia byť pre šikovného majstra až tak náročné. Treba však vedieť, ako a čím zatepliť!

Kvalitný zatepľovací materiál

Prvým kameňom úrazu svojpomocného zatepľovania môže byť už zateplovaci material. Ako ho vybrať tak, aby plnil všetky požadované funkcie? Profesionáli na zateplenie domu sú pravidelne školení a teda aj presne vedia, aký typ zatepľovacieho materiálu sa na tú – ktorú nehnuteľnosť hodí. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že v našich podmienkach sa na zateplenie využívajú najmä platne z minerálnej vlny alebo polystyrénové platne. Výber materiálu závisí aj od toho, čo od zateplenia očakávate. Má to byť len úspora vykurovacích nákladov alebo i protipožiarna ochrana, či akustická ochrana interiéru? Aká by mala byť hrúbka platní? No to nie je všetko. Vybrať je treba i ďalší materiál, ako omietku, lepidlá, upevňovací materiál a tiež kvalitné pracovné náradie.

            Postup pri zatepľovaní

Je tiež mimoriadne dôležitý. Je nutné zatepliť celú budovu alebo len niektoré zo stien? A čo zateplenie podkrovia? Nesprávny postup pri zateplovani totiž môže spôsobiť, že výsledný efekt zateplenia nebude taký, ako ste očakávali. Môže dôjsť k vzniku škár, ktoré budú prepúšťať teplotu, či nerovností, ktoré znehodnotia celkový vzhľad fasády.

            Svojpomocne, či profesionálne?

Zateplenie domu cena ovplyvňuje vo veľkej miere. Aj preto sa mnohí domáci majstri rozhodnú zatepliť svojpomocne. Avšak zateplenie nehnuteľnosti je zrejme vhodnejšie nechať na profesionálov. Tí totiž presne vedia určiť typ zatepľovacieho materiálu a spôsob zateplenia, ktorý je pre Váš dom najvhodnejší. Vyhotovia Vám tiež cennik zateplovacich prac. Ak sa predsa rozhodnete, že samotnú prácu vykonáte svojpomocne, pri výbere vhodného materiálu, či postupu si iste nechajte poradiť. V konečnom dôsledku sa tak môžete vyhnúť chybám, ktoré by mohli znamenať ďalšie nežiaduce náklady. S prípadnými otázkami sa neváhajte obrátiť na profesionálov zo zatep.sk.

 

FOTO: sima / Dollar Photo Club