Čo všetko vplýva na cenu nových okien?

Odhadnúť cenu nových okien nie je jednoduché. Vplýva na ňu niekoľko faktorov. Pokiaľ si na obhliadku nezavoláte profesionála a nedá vám cenu na mieru, môžete iba hádať. Ak však potrebujete vymeniť okná a zároveň na ne nechcete minúť veľký balík, zvážte nasledujúce faktory, ktoré do veľkej mieri ovplyvňujú cenu.

Materiál

Bežne máte na výber plastové okná, drevené eurookná a drevohliníkové okná. Každý má svoje výhody aj nevýhody. Plastové okná vydržia aj o polovicu menej ako drevené okná. Najkvalitnejšie a najodolnejšie sú drevohliníkové okná. No treba rátať s tým, že cena pôjde hore v závislosti od materiálu. Najdostupnejší je plast. Cena dreva závisí od typu dreviny na oknách. Najviac zaplatíte za kombináciu hliníka a dreva.

Rozmery

Chcete vymieňať okná na celom dome alebo byte? Alebo len niektoré miestnosti? Ak sa napríklad rozhodnete polovicu okien vymeniť teraz a druhú polovicu o rok či dva, náklady budú menšie. Nerátajte však s tým, že to bude aj o polovicu menšia cena, pretože napríklad v byte vymeniť jedno balkónové okno s dverami v kuchyni bude stáť menej ako vymeniť vo väčšej izbe okná s dverami.

Doplnky

Tak ako si vyberáte doplnky pri novom aute, tak si môžete aj pri výmene okien. Môže to byť napríklad sieťka proti hmyzu, vnútorné alebo vonkajšie žalúzie, parapety, rolety. Každý doplnok navyše znamená siahnuť si hlbšie do peňaženky, hoci to nie sú tak veľké rozdiely ako pri materiály a veľkostiach okien.

Vzdialenosť od sídla montážnej spoločnosti

Ak bude spoločnosť na montáž okien mimo vášho mesta, môže sa to odzrkadliť na vyšších nákladoch, ktoré si započítajú do ceny. Ak by ste napríklad objednali plastové okná v Bratislave, ale boli by ste z neďalekého okolia, možno si firma dá príplatok za cestu. Ak je váš rozpočet limitovaný, je lepšie hľadať firmu priamo z vášho mesta.