Veľký súboj: Hliníkové disky verzus plechové disky

Množstvo vodičov rieši dilemu, investovať do hliníkových diskov alebo postačia aj plechové? V tomto článku sa pokúsime vašu dilemu rozlúsknuť. V čom sú výhody, resp. nevýhody oboch typov diskov?

Výhody hliníkových diskov

Hliníkové disky sú ľahšie ako oceľové disky. Pri bežnom aute to môže byť 1,5 kilogramu na jeden disk. Keď si to rozrátame na štyri kolesá, je to už 6 kilogramov. Neodpružené časti auta sa budú výrazne pomalšie opotrebovávať. Ďalšou výhodou je bezpečnosť. Tým, že sú hliníkové disky ľahšie, zlepšujú sa jazdné vlastnosti auta, skracuje sa brzdná dráha.

Hliníkové disky sa ľahšie udržiavajú, nečistoty sa zachytávajú viac na plechových diskoch a aj sa ťažšie odstraňujú. Spomenúť určite treba aj vyššiu odolnosť hliníkových diskov. A v neposlednom rade ide aj o vizuálny efekt. Predstavte si novučičké letné pneumatiky Matador, ktoré určite lepšie vyniknú s hliníkovým diskom ako oceľovým. Celkový vizuálny dojem auta určite hliníkové disky vylepšia viac než oceľové.

Nevýhody hliníkových diskov

Mnohých záujemcov o kúpu nových diskov môže odradiť vyššia cena hliníkovej varianty oproti oceľovej. V prípade poškodenia hliníkových diskov si musíte pripraviť navyše poriadny balík. Ich oprava môže dosiahnuť výšku až niekoľko sto eur. Stačí neopatrnosť pri parkovaní, oškretie a problém je na svete. Tomu sa však dá vyhnúť zodpovednejším a sústredenejším manévrovaním.

Tak aké si teda vybrať?

Pokiaľ máte kvalitné drahé auto, jazdíte veľa kilometrov, pravidelne prechádzate rozbitými cestami či ťažším terénom, dávate si záležať na vizuálnom dojme z vášho autíčka, tak práve pre vás sú vhodnou alternatívou práve hliníkové disky. Pokiaľ sa snažíte znížiť náklady na auto, máte lacnejší model, používate lacné pneumatiky, resp. vám až tak nezáleží na vizuálnom dojme, môžete pokojne vsadiť na oceľové disky. Konečná voľba je len na vás.