Sauna a zdravie

Sychravé a chladné počasie nie je iba spúšťačom najrôznejších ochorení, no tiež v nás prebúdza lenivosť. Cítime sa malátnejší a príležitosti na športové aktivity ubúda. Aj preto máme tendenciu počas zimy priberať viac než v ostatných ročných obdobiach. Pokiaľ ale chcete urobiť niečo pre svoje telo i v tomto pochmúrnom čase, kedy nemáme často chuť ani nos von vystrčiť, mali by ste si obstarať saunu, pretože saunovanie je veľmi zdravé a vhodné pre našu celkovú fyzickú i psychickú pohodu. Okrem toho, že vďaka nemu posilníme svoju imunitu, naša pokožka sa nádherne prečistí, opadne z nás stres a my sa absolútne uvoľníme.

Správne saunovanie

Sauna je skvelou prevenciou proti ochoreniam, ak ste ale už chorý, radšej sa jej vyhnite. Do sauny sa neodporúča ísť ani po jedle alebo požití alkoholu. Pred vstupom do nej sa osprchujte a dobre utrite uterákom. Keď už budete vo vnútri, zabudnite na všetky starosti a užite si to tam. Pohodlne si sadnite, no úplne najideálnejšie je to v ľahu. Dýchajte pomaly a zásadne nosom. Pokiaľ by Vás pri výdychu niečo pálilo, opláchnite si ústa aj nos, alebo si ich aspoň prikryte. Saunovať by ste sa mali dovtedy, kým sa nezačnete potiť, a teda sa celý neprehrejete. Nevychádzajte zo sauny prudko, pred ukončením si ešte premasírujte končatiny a časti trupu hubkou alebo prstami. V domácej saune máte určite viac pohodlia, no neostýchajte sa ani v tej verejnej, pretože ak niečo podceníte, saunovanie nemusí mať taký účinok, aký ste očakávali. V prípade, že už dlhšie zvažujete obstarať si súkromnú saunu, môžete navštíviť aj Aquamarinespa.cz. Keď vyjdete zo sauny, oplachujte sa chladnou vodou po dobu maximálne päť minút. Začínajte nohami, pokračujte chrbtom, rukami, bruchom a nakoniec si ovlažte hrudník. Hlavu a zátylok si nikdy nesprchujte. Tvár postačí opláchnuť dlaňami. Jednou z možností je aj schladenie sa v bazéne alebo vani so studenou vodou, nie však dlhšie ako dve minúty. Musíte si uvedomiť, že svoje telo nemôžete vystavovať prílišnému šoku. Po ochladzovacom procese sa presuňte do oddychovej zóny, kde relaxujte aspoň 10 minút. Následne môžete ísť späť do sauny. Ak sa tam už nehodláte vrátiť, tak sa po relaxovaní ešte raz osprchujte, no už i s mydlom. Dopriať si môžete tiež peeling. Na záver si natrite telo vyživovacím krémom a nezabudnite si doplniť tekutiny (pite po dúškoch, najlepšie minerálku alebo nesladený čaj).

Nesporné zdravotné benefity saunovania

V prvom rade ide o vhodnú prevenciu proti viróznym infekciám dýchacích ciest, no zvyšuje sa aj obranyschopnosť organizmu a telo sa vďaka saunovaniu otužuje. Pokožka aj vnútorné orgány sa prehrievajú, čím sa znižuje svalové napätie, zvyšuje sa prekysličenie krvi, normalizuje sa tlak a trénuje srdcovo-cievny systém. Okrem iného zvyšuje saunovanie tiež látkovú premenu, urýchľuje hojenie rán, povzbudzuje hormonálne funkcie a zbavuje telo odpadových látok. V neposlednom rade treba spomenúť eliminovanie stresu a bolesti rôzneho typu. Pre ľudí, ktorí bojujú s nadváhou, tu máme dobrú správu. Saunovanie napomáha chudnutiu. Zlepšuje telesnú a duševnú koordináciu, no i náladu.

A čo takto infrasauna?

Možno ste sa už zamysleli nad tým, či je vhodnejšia sauna alebo infrasauna. Každá má určite svoje výhody, no skúsme sa teraz zamerať práve na infrasaunu. Je dokázané, že jej používaním posilňujete svoje srdce, no dostanete zo seba tiež viac potu než pri klasickej saune. Ide teda o vyššie spaľovanie kalórií, čim môžete stimulovať svoj organizmus a dosiahnuť zlepšenie kondície. Potením sa nielenže znižuje telesný tuk, ale aj cholesterol. Pôsobením infrasauny sa vylúči aj to, na čo nestačia obličky a pľúca. Dokonca zrýchľuje metabolizmus a zamedzuje rastu patogénnych vírusov a baktérií. V infrakabíne sa 20 % tepla spotrebuje na zohriate vzduchu a 80 % sa priamo mení na telesné teplo. To zaručuje oproti klasickej saune hlbšie a účinnejšie prehriatie. Zároveň je tu príjemnejší vzduch, pričom dvierka infrasauny môžu byť aj úplne otvorené. Vo svete sa ošetrujú infračervenými lúčmi desaťtisíce ľudí, pričom sú zaznamenané skvelé výsledky. Keďže infrasauna posilňuje srdcové svaly, odporúča sa používať i telesne postihnutým osobám a jedincom obmedzeným v pohybe. Plusov je zaiste oveľa viac, no na záver si dovolíme spomenúť, že infrasauna sa javí ako dokonalý prostriedok na zachovanie prirodzenej krásy. Dostali ste práve chuť obstarať si jednu aj k sebe domov? Nech sa páči!

 

Foto: © [BillionPhotos.com] / Dollar Photo Club