Aké sú výhody interaktívnej tabule pri výučbe?

Čo je dôležité, pri výučbe detí? Úplnou alfou a omegou toho, aby sa deti rady učili je, aby ich vyučujúci vtiahol do svojej hodiny, dostal do nich nové vedomosti hravou formou a deti mali chuť byť súčasťou hodiny. Už sám Ján Amos Komenský kládol dôraz na školu hrou. Je až zarážajúce, že sa slovenské školstvo nedokáže prispôsobiť tomuto trendu. Ešte len pred nedávnom sa začali používať interaktívne tabule na vyučovaní. Aké sú ich výhody?

Prečo majú deti rady interaktívne tabule?

Interaktívna tabuľa dáva deťom pocit, že sú súčasťou hodiny a nielen poslucháčmi učiteľovej „one man show“. Dostávajú impulzy pre všetky zmysly, nielen pre sluch. Deti zbožňujú nové technológie, a preto ich ochota ísť ku tabuli je oveľa vyššia ako pri klasickej zelenej tabuli. Keď sa však interaktívna tabuľa používa, je v miestnosti treba prítmie. Preto je vhodné, keď sa žalúzie na oknách aspoň nachvíľu zastrú.

Okrem toho deti nemusia všetko prepisovať na tabuľu, pretože majú vytvorené rôzne šablóny, kde si precvičia látku, ktorú potrebujú. Pre učiteľa je výhodou, že má možnosť urobiť svoje hodiny pre žiakov oveľa pestrejšími, pútavejšími a zaujímavejšími. Okrem toho je testovanie pomocou interaktívnej tabule oveľa jednoduchšie, pretože deti majú svoj vlastný „kliker“, ktorým odpovedajú na otázky a tie sú automaticky vyhodnotené, čiže výsledky sú okamžite dostupné a nemusia čakať, kým ich učiteľ opraví.

Dôležité svetlo

Po tom, ako učiteľ prestane používať tabuľu alebo ide iná hodina, na ktorej tabuľa nie je potrebná, napríklad výtvarná výchova, je potrebné odostrieť žalúzie. Pretože deti potrebujú na to, aby sa dokázali sústrediť a neničili si svoj zrak, dostatok svetla. O to sa postarajú nové plastové okná, ktoré presvetlia miestnosť, prípadne, keď je zamračené alebo prší, treba zasvietiť svetlo. V tme sa jednak ničia oči detí a potom upadá aj ich pozornosť a sústredenosť. Ale čo je táto drobnosť oproti tomu, aké výhody prináša interaktívna tabuľa?

Foto  stockimages freedigitalphotos.net