Zvíťazí Balkán či Taliansko?

Hoci nám máj veľa tepla a slnka nepriniesol, dovolenkové obdobie je už cítiť vo vzduchu. A vy opäť cítite tú svoju nerozhodnosť: „Kam ísť na dovolenku tento rok?“ Dilema zložitejšia ako Hamletovo „Byť, či nebyť?“, pretože Hamlet mal na výber len z dvoch možností, zatiaľčo vy máte na výber zo stoviek destinácií. Ako si vybrať tú správnu? Letieť, neletieť? Južná Európa alebo Balkán? All inclusive alebo polpenzia? Hotel či apartmány? To sú komplikované otázky a nie nejaké  byť, či nebyť.

Južná Európa

Nakoniec ste sa rozhodli, že letieť nebudete. Tento rok si letecká doprava nedá do svojej výstavnej skrine a prejavilo sa to aj na vás. Rozhodli ste sa radšej ísť na svojich štyroch kolesách. Aké krajiny pripadajú do úvahy, aby ste sa z cesty autom nezbláznili? Španielsko, Portugalsko aj Francúzsko sú príliš ďaleko. Takže? Jedine dovolenkovať v Taliansku. Na čo sa môžete tešiť? Na krásne azúrové more, piesočnaté pláže, architektúru, ktorá sa vám vryje pod kožu, kuchyňu, ktorú si budete chcieť zobrať aj so šéfkuchárom domov. Existuje v južnej Európe niečo lepšie ako Taliansko? Sotva.

Balkán

Na Balkáne je Chorvátsko stávka na istotu vždy zásahom do čierneho. Útočisko Slovákov, v letných mesiacoch prechodné bydlisko pomaly každého druhého Slováka. Ale priznajme si, Jadranské pobrežie je skutočne krásne. Užite si dovolenku v Chorvátsku a s ňou priezračné more, biele okrúhle kamienky na plážiach, úžasnú jadranskú zmrzlinu, príjemné ceny, chorvátske špeciality, jazyk, ktorému rozumiete, varenú kukuricu a šišky na pláži a nekonečný oddych. 

Pred cestou nezabudnite

Keď ste sa rozhodli ísť na dovolenku autom po vlastnej osi, nemôžete zabudnúť na kompletnú prehliadku. Skontrolujte všetko – motor, filtre, klimatizáciu, nezabudnite na pneumatiky, olej, batériu. Skontrolujte všetko, čo by mohlo spôsobiť, že by ste ostali stáť na krajnici s rukou v dlaniach a čakali by ste na oranžové odťahovacie auto. Opatrnosti nikdy nie je nazvyš, hlavne vtedy, keď v hre je vydarená dovolenka.

Photo by cescassawin / freedigitalphotos.net