Veľa cestujete? Toto poistenie je pre vás!

Ste milovníkmi cestovania a na cesty sa zbalíte prakticky kedykoľvek? Aby ste si zakaždým nemuseli vybavovať cestovné poistenie, vhodné je zabezpečiť si jeho celoročný variant. Okrem času ušetríte aj kopec peňazí.

Územná platnosť celoročného cestovného poistenia sa vzťahuje na celý svet. Je teda výhodné nielen na ďaleké exotické cesty a dovolenky, ale príde vhod aj vtedy, ak si chcete odbehnúť na nákupy do Parndorfu, Poľska alebo sa plánujete vybrať na Moravu na víkendový pobyt.

Nemusí sa stať len nehoda na dovolenke. Akonáhle totiž prekročíte hranice, cestovné poistenie vám môže ušetriť veľké množstvo financií a vyriešiť za vás aj problémy, ktoré vás nebodaj stretnú.

Od akých rizík vás ochráni celoročné poistenie?

Celoročné cestovné poistenie sa platí raz ročne a riziká, ktoré poisťuje, si môžete zadefinovať sami. Základné balíky ponúkajú poistenie liečebných nákladov v zahraničí, ktoré kryje nevyhnutné náklady na ošetrenie akútneho ochorenia a úrazu. Sem patria aj náklady na lekárske ošetrenie, hospitalizáciu, zdravotný materiál, lieky či potrebné vyšetrenia, prípadne aj prepravu na Slovensko.

Niektoré poisťovne garantujú poistenie liečebných nákladov až do výšky 200 000 eur. Náhla nevoľnosť či nutné ošetrenie v nemocnici sa môže prihodiť kedykoľvek a nepotrebujete cestovať ani ďaleko.

Benefitom celoročného cestovného poistenia je fakt, že nemusíte neustále myslieť na to, aby ste si uzatvorili poistenie. Postačí vám nosiť v peňaženke kartičku s číslom zmluvy a kontaktom na asistenčnú službu. Asistencia prostredníctvom call centra vám zaručí cestovanie bez obáv. V prípade akejkoľvek potreby vás odborníci presne navedú, čo treba robiť, pomôžu, v prípade potreby poskytnú telefonický preklad a skontaktujú vás so zastupiteľskými úradmi Slovenskej republiky.

Krytie rizík záleží od poisťovne, v ktorej si celoročné cestovné poistenie dojednávate. Konkurenčnou výhodou niektorých poisťovní je napríklad krytie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby.Máte tak istotu, že aj keď sa vyberiete do hôr, ste poistený. Ak by vás prišli ratovať horskí záchranári, bez kvalitného poistenia by ste museli zaplatiť aj viac ako tristo eur. V prípade, že by sa do záchrannej akcie v horách musel zapojiť vrtuľník, takýto zásah stojí aj 4 500 eur. A to by ste určite nechceli platiť z vlastného vrecka.

Krytie podľa individuálnej potreby

Popri spomínaných liečebných nákladoch a zásahu Horskej záchrannej služby poskytuje celoročné poistenie aj krytie v prípade úrazu či útoku žraloka, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny a vecí osobnej potreby, prípadne aj poistenie situácie, kedy vaša batožina počas leteckej prepravy dorazí do vašej destinácie neskôr.

Dá sa vybrať aj taký balík poistenia, ktorý obsahuje poistenie poškodenia, zničenia, odcudzenia alebo straty cestovných dokladov, oneskorenie letu, prípadne poistenie storna cesty, ak sa stane, že na poslednú chvíľu na pripravovanú cestu nemôžete ísť. V takom prípade vám poisťovňa preplatí storno poplatky leteckých spoločností, ubytovacieho zariadenia alebo iných nákladov. Takéto poistenie sa uplatňuje v prípade nevycestovania z dôvodu úrazu, choroby, predvolania na súd, ale napríklad aj v prípade termínu opravných štátnic.

Celoročné cestovné poistenie ponúka aj poistenie právnej pomoci a kaucie, technickej pomoci v zahraničí v prípade poruchy vozidla alebo nehody alebo poistenie nákladov na opatrovníka. Čo si predstaviť pod pojmom náklady na opatrovníka? Ak budete ležať v nemocnici v zahraničí, poisťovňa preplatí jednému rodinnému príslušníkovi alebo určenej osobe (opatrovníkovi) náklady na vycestovanie, stravu a ubytovanie v mieste vašej hospitalizácie.

Komu je celoročné cestovné poistenie určené?

Takýto druh cestovného poistenia sa dá uzatvoriť pre jednotlivca, ale existuje aj rodinný variant poistky. Rodinné poistenie platí pre dvoch dospelých (manžel a manželka) a až dve deti do veku 18 rokov. Celoročné cestovné poistenie je výhodné pre tieto skupiny ľudí:

  • pravidelní cestovatelia, ktorí sa v zahraničí naraz zdržia maximálne 45 dní;
  • zamestnanci, ktorí sú pravidelne vysielaní na služobné cesty do zahraničia;
  • ľudia, ktorí chcú ušetriť na nákladoch na krátkodobé cestovné poistenie;
  • milovníci športovania (lyžiari, snowboardisti, sánkari) a turistiky – toto poistenie kryje zimné športy na vyznačených trasách a rovnako kryje zásah Horskej záchrannej služby na slovenských horách.

Aké má celoročné cestovné poistenie obmedzenie?

Ak plánujete vycestovať na jazykový pobyt, kurz varenia do zahraničia, stáž alebo štúdium, treba si uvedomiť, že cestovné poistenie na celý rok má jednu podmienku. Vzťahuje sa na prvých 45 dní vášho pobytu v zahraničí. To znamená, že vám toto poistenie platí len v prípade, že sa vrátite naspäť do vlasti do 45 dní od vycestovania. Po návrate domov  môžete opätovne vycestovať na maximálnu dobu 45 dní.

V rámci celoročného cestovného poistenia môžete vycestovať do zahraničia neobmedzený počet krát.

V prípade, že vy alebo vaše dieťa plánujete celoročné štúdium v zahraničí, v takom prípade je lepšie riešiť zdravotné poistenie priamo v cieľovej destinácii. Ak napríklad cestujete na študijný pobyt, budete poistený ako študent. Ak v zahraničí pracujete, vaše zdravotné poistenie bude isto obsiahnuté v pracovnej zmluve.

V prípade, že plánujete precestovať svet a vyhradili ste si na to viac ako 45 dní, celoročné cestovné poistenie nie je vhodné. Pokryje len prvých 45 dní vášho pobytu.

Nepodceňujte riziká

Nenechajte sa oklamať vlastným ja a neutešujte sa myšlienkou, že zrovna vám sa nič stať nemôže. Nielen počas dovolenky pri mori alebo pri zimných radovánkach na vás číhajú riziká. Kdekoľvek ste v zahraničí, môže sa prihodiť nehoda. Alebo sa vám len na krátky okamih zatočí hlava a budete potrebovať lekárske ošetrenie.

Ak cestujete do zahraničia pravidelne, niekedy na poslednú chvíľu, alebo ste milovníkmi spontánnych akcií, ktoré sú neplánované, celoročné poistenie je tou najlepšou alternatívou. Nemusíte sa zaťažovať administratívou a rozhodne finančne neprerobíte.