Drevené eurookná – typy dreva a proces výroby

Pri výrobe drevených eurookien je najpoužívanejší typ dreva borovica. Charakterizuje ju vynikajúca pružnosť. Borovicové drevo dobre znáša vlhkosť a je vhodné na všetky typy stavieb. Borovica je relatívne mäkká drevina, čo však neuberá na kvalitatívnych vlastnostiach takéhoto okna. Jej veľkou výhodou je práve malá objemová hmotnosť a nízka cena.

Ďalším typom dreva je dub. Ten patrí k najcennejším drevinám. Má vyššiu mernú hmotnosť, čo má vplyv na záťaž na kovanie, ktorá je o niečo väčšia. Svojou tvrdosťou na druhú stranu zabezpečuje dlhú životnosť okna a minimalizuje možnosť mechanického poškodenia.

Meranti – malajský dub – aj takáto drevina z Ázie sa používa na výrobu okien. Táto má vynikajúci pomer tvrdosti a hmotnosti. Charakteristické je minimálne prijímanie vlhkosti zo vzduchu, preto je toto drevo mimoriadne vhodné do vlhkejšieho prostredia.

Proces výroby eurookien na zabezpečenie ich trvácnosti

Pri výrobe a povrchovej úprave drevených eurookien sa používajú ekologicky nezávadné, vodou riediteľné značkové farby Adler. Vyznačujú sa vysokou kvalitou, ľahkou obnoviteľnosťou a odolnosťou proti UV žiareniu, hnilobe, plesniam, škodcom a vlhkosti. Počas výroby okien prebieha ich povrchová úprava v troch fázach.

  1. Impregnácia – vysušený a prebrúsený rám okna sa ponorí do konzervačného a moriaceho kúpeľa kde drevo hĺbkovo nasiakne základom. Následne sa znovu vysuší a prebrúsia sa nerovnosti
  2. Základovanie – nanáša sa prvá vrstva laku vysokotlakovým zariadením. Potom sa čaká kým lak vyschne a opäť sa prebrúsia nerovnosti.
  3. Vrchná lazúra – nanesie sa druhá vrstva laku s UV filtrom a čaká sa na vytvrdnutie náteru

Ďalej na ochranu povrchov sa používajú prostriedky na báze voskov, ktoré sa aplikujú raz za rok, po umytí drevených okien. Takýmto pravidelným ošetrovaním dosiahnete dlhodobú životnosť náteru.