PET fľaše: Kedy sa začne ich zálohovanie?

Zálohovanie PET fliaš sa stalo na Slovensku od januára 2019 reálnejšie. Vláda totiž schválila návrh zákona, podľa ktorého by sa zálohovanie PET fliaš malo začať od roku 2022.

V Európskej únií zálohuje PET fľaše len 8 krajín. Slovensko bude aj s Rakúskom patriť medzi prvé krajiny v strednej Európe, ktoré začnú zálohovať plastové fľaše a plechovky. Na Slovensku sa do obehu dostane približne 1 miliarda plastových fliaš, čo vôbec nie je malé číslo!

V súčasnosti sa ich vyzbiera približne 60 percent a po zavedení zálohovania by to mohlo byť až okolo 90 percent. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek môže okrem zvýšenej miery recyklácie veľmi napomôcť aj k eliminácii vyhadzovania týchto druhov odpadov do prírody. Plastové fľaše, ktoré sa budú zálohovať, musia mať mať svoj unikátny EAN kód pre fľaše, ktoré budú uvedené na slovenský trh. Ale pozor! Nebudú sa môcť zálohovať akékoľvek fľaše nájdene napríklad v prírode, lebo zálohované plastové fľaše budú musieť byť nepokrčené a ich EAN kód bude musieť byť čitateľný. Ostatné PET fľaše, ako napríklad od aviváže, citrusových štiav alebo mlieka, sa budú normálne odhadzovať do žltej nádoby na plasty.

V súčasnosti za PET fľaše a ich recykláciu v plnej miere zodpovedá organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV). PET fľaše predstavujú jeden z najlepšie recyklovateľných a zároveň najcennejších druhov plastov. Dá sa predpokladať, že ak sa tento vysoko hodnotný materiál odoberie spod správy OZV, tak náklady výrobcov na recyklačné poplatky za zvyšné, ťažšie recyklovateľné druhy plastov môžu pomerne výrazne vzrásť.

Ak pôjde všetko tak, ako má, cena za zálohu bude pri PET fľašiach 12 centovpri plechovkách to bude 10 centov.