Ako golf vznikol?

Golf a jeho prvopočiatky siahajú niekoľko stoviek rokov dozadu. Hra vznikala pomaly a prekonala niekoľko prekážok, až kým sa dostala do dnešnej podoby a začala sa tešiť obľube toľkých ľudí po celom svete. Ako každý šport aj golf si prešiel niekoľkými fázami a etapami. Poďme sa spolu pozrieť akými.

1.etapa

Traduje sa , že golf sa hrával už v Holandsku, kde do rôznych kameňov z dlhej chvíli triafali pastieri nájdenými palicami a snažili sa ich takto dostať do králičích nôr. Avšak, skutočný dôkaz o golfe, pochádza až z roku 1350, konkrétne z mesta Gloucester v Škótsku, kde sa na kamennom portáli okna katedrály nachádza vyobrazený muž so švihajúcou palicou.

2.etapa

Už v roku 1421 sa o golfe hovorí prvýkrát. Hoci hráči už používajú akési podomácky vyrobené golfové palice a golfové loptičky z hovädzej kože a plnenej perím, základná ingrediencia chýba – golfová jamka.

Aj napriek tomu, sa však nemôžeme hádať, pretože je očividné, že Škótsko v tomto čase dalo golfu, ako hre, ktorú poznáme dnes, základy. Prvý edikt bol na golf vydaný v roku 1424, keď ho zakázal škótsky parlament hrávať v nedeľu.

3. etapa

V polovici 15. storočia, keď sa škótsky ľud pripravoval na anglickú inváziu a budoval vlastnú obranu, sa golf prestal škótom pozdávať úplne. Vojaci totiž zanedbávali svoje povinnosti, konkrétne lukostrelecký výcvik a namiesto toho hrávali golf. Trvalo to až dovtedy, kým škótsky kráľ Jakub II., nezakázal golf úplne.

V roku 1491 bol vydaný ďalší edikt, ktorý vyhlasoval golfistov za čudákov zanedbávajúcich rodinu a vyhadzujúcich peniaze na golfové potreby úplne zbytočne. Aj napriek vyhláseniu parlamentu, sa golfu venovali aj samotní panovníci.

4. etapa

Prvý golfový klub s názvom TheGentlemengolfers of Leith bol založený v roku 1744. Tento klub usporadúval každoročne golfovú súťaž, v ktorej hlavný víťaz mohol vyhrať striebornú trofej ako odmenu. Boli položené aj základy istým novodobým pravidlám.

· Nesmieš presúvať kamene či rozličné prekážky, ktoré sa ti postavia do cesty kvôli tomu, aby sa ti lepšie hralo a golfová loptička nemusela prechádzať cez nepriaznivý terén.

· Ak loptičku počas hry zastaví iná osoba, pes, kôň, či hocičo iné, loptička musí ostať na mieste, kde sa zastavila.

· Ten, ktorého golfová loptička leží najďalej od jamky, je oprávnený hrať prvý.

5. etapa

Aj ostatné golfové kluby začali nasledovať pravidlá Leithovho. Prvé golfové ihrisko s 18-timi jamkami bolo postavené v roku 1764. A prvý golfový klub založený ženami uzrel svetlo sveta v roku 1895.