Moderné technológie v autách vás chránia

Dnes už je štandardom, že autá sú vybavené pokročilými technológiami, ktoré nám pomáhajú v rôznych smeroch. V prvom rade je to bezpečnosť. Potom pohodlie a ovládateľnosť. Povedzme si o niektorých systémoch, ktoré má vo svojich modeloch značka Opel.

Infozábavný systém Intellilink – tento systém umožňuje, aby auto bolo pripojené k okolitému svetu, napríklad bezpečný prístup k vášmu smartfónu a jeho aplikáciám. Prenosné zariadenia sa dajú pripojiť pomocou FlexDock, Bluetooth, USB alebo Aux-in. Pripojené zariadenie potom môžete ovládať hlasovo a telefonovať hands-free. Systém Intellilink dokáže aj nahlas čítať smsky a emaily. Toto je veľmi dôležité z hľadiska bezpečnosti. Väčšinu dopravných nehôd totiž spôsobuje nepozornosť za volantom. Tá vzniká práve vtedy, keď držíme v ruke mobil a riešime čo nemáme, namiesto toho aby sme sa plne sústredili na jazdu. Takýto systém teda môže zachrániť veľa pokrivených plechov.

Optické systémy – zadná kamera a odbočovacie svetlomety – na uľahčenie cúvania a manévrovania s autom. Odbočovacie svetlá osvetlia priestor, do ktorého sa chystáte odbočiť (do rýchlosti 40km/h) a pri cúvaní osvetľujú priestor naľavo a napravo od auta. Zadná kamera zase pomáha odhadnúť vzdialenosť od prekážok, a tak zvládnuť parkovanie v úzkom priestore. Síce Opel Corsa ako malé auto zaparkuje ľahko aj bez kamery. Vo väčšom aute – napríklad Opel Insignia – to už je veľká pomoc.

Asistent rozjazdu do kopca – je to maličkosť, ale poteší. Pohnete sa plynulo aj v strmom kopci, bez nutnosti pomôcť si ručnou brzdou.

Motor ecoFLEX – znižovanie spotreby paliva a emisií výfukových plynov sa deje tiež zásluhou nových technológií. Do novej generácie moderných motorov patrí aj 1 litrový 3-valcový motor s turbom s označením ecoFLEX. Jeho technológia znižuje spotrebu paliva aj emisií CO2, tie sú na úrovni 100g/km. Auto má aj štart-stop systém, ktorý vypína a zapína motor keď auto stojí na križovatkách alebo v zápche.

Bezpečnostná kamera Opel Eye – ide o inteligentný systém, ktorý dokáže viacero vecí – čítať dopravné značky, zabrániť nárazu do auta pred vami, zobraziť odstup od auta, upozorniť na opustenie jazdného pruhu a ovládať v noci diaľkové svetlá, aby plne osvetlili cestu a zároveň neoslnili ostatné autá.

Ďalšie informácie o autách Opel nájdete aj na stránke www.mah.sk