Jar je za dverami, nezabudnite na výmenu pneumatík

Letné pneumatiky vám ušetria peniaze a jazda na nich bude bezpečnejšia.

Na jeseň asi žiaden vodič nezabudne na výmenu pneumatík. Okrem toho, že používanie tých zimných upravuje i zákon, málokto by riskoval jazdu po snehu na letných pneumatikách. Zimné pneumatiky v teplom počasí však môžu byť rovnako nebezpečné.

Jediným kontaktom auta s vozovkou sú práve pneumatiky. Okrem iného je ich úlohou udržiavať vozidlo v zvolenom smere, prenášať jeho hmotnosť a v neposlednom rade zlepšovať bezpečnosť a pohodlie. Ak teda vyberáme pneumatiky je potrebné pozerať najmä na ich jazdné vlastnosti. A to ako pri zimných tak aj pri letných. Aj v lete totiž pneumatiky musia spĺňať isté vlastnosti.

Kedy pneumatiky vymeniť

Letné pneumatiky sú skonštruované na teplé počasie. Preto by sme s ich prezutím mali počkať na obdobie, kedy ranné teploty dlhodobo vystúpia nad sedem stupňov. Vtedy sú totiž s vozovkou, takpovediac v najväčšej symbióze. Jarné prezúvanie je teda iba na vás.

Bezpečnosť je potrebná i v lete

Zmes gumy, ktorá sa používa na výrobu zimných pneumatík je omnoho mäkšia ako tá v letných. Preto zimné pneumatiky v lete rýchlejšie zmäknú, čím sa predlžuje ich brzdná dráha a zhoršuje priľnavosť k vozovke. Kvôli tomu sa môže vozidlo ľahko dostať do šmyku. Letné pneumatiky sú naopak vyrobené z tvrdšej gumy. Preto pri kontakte s nahriatou vozovkou nepovolia tak rýchlo. Okrem toho sa zimné pneumatiky v lete skôr opotrebujú a naše auto bude mať väčšiu spotrebu. V oboch prípadoch teda prichádzame o peniaze.

Ďalším rozdielom je hĺbka dezénu. Zimné pneumatiky ho majú navrhnutý tak, aby pneumatika odvádzala sneh alebo kašovitú hmotu pri odmäku. Navyše sa sneh neudrží v medzierkach a tak auto pevne drží i na klzkom povrchu. Letné sú zas prispôsobené na mokrú, alebo suchú a prehriatu vozovku. Vo všeobecnosti teda platí, že zimné pneumatiky v lete zhoršujú celkovú ovládateľnosť auta, zvyšujú jeho spotrebu a nie sú bezpečné ani pre posádku vozidla.

Keďže vás nové letné pneumatiky budú stáť určite menej ako oprava rozbitého auta, s ich kúpou radšej neotáľajte. Lacné pneumatiky Zeetex vám poskytujú široký výber za dobrú cenu. A ak si potrpíte i na dizajn, určite si pri výmene pneumatík nezabudnite zaobstarať i nejaké  štýlové elektróny.