Čo si obliecť na pohovor, aby ste urobili dobrý dojem

Prvý dojem takmer vždy ovplyvní to, ako nás budú druhí vnímať ešte predtým, ako nás spoznajú. Možno to nie je fér, ale ľudský mozog nemá ako inak nastaviť model správania k druhým. Preto vyhodnocuje situáciu len na základe prvého dojmu. Aj preto, ak by ste prišli nahodená v dámskej teplákovej súprave na pohovor, asi by ste sotva uspeli, aj keby ste spĺňali všetky požiadavky zamestnávateľa. Okrem toho, že je to nevhodné, tak aj personalisti dávajú na prvý dojem. Ako urobiť taký, aby ste mali vyššie šance?

 

Pozícia vyžadujúca oficiálny dresscode

Nie všetky pozície si vyžadujú prísne dodržiavania pravidiel oblečenia. Medzi tie, v ktorých si musíte dať pozor na váš outfit sú banková pracovníčka, recepčná v hoteli či napríklad realitná maklérka. Ak sa hlásite na takúto pozíciu, musíte tomu prispôsobiť aj svoj outfit. Stavte na jednouché topy neutrálnej farby v kombinácii s nohavicovým kostýmom prípadne sukňou po kolená a lodičkami s uzatvorenou špičkou. Sukňa a kostým by mali byť tmavších farieb, dnes sa už toľko nehľadí na to, či je to čierno-biela kombinácia, no mali by ste sa vyhnúť výrazným farbám ako oranžová, žltá či červená.

 

Zamestnávateľ, ktorý chce, aby ste sa cítili príjemne

Niektorí zamestnávatelia nekladú dôraz na outfit a majú uvoľnenejšiu firemnú kultúru. V takom prípade môžete povoliť uzdu svojej kreativite a zvoliť niečo svieže a zároveň elegantné. Skvelým krokom je biely rolák, modrá áčková sukňa a žlté lodičky s uzatvorenou špičkou doplnené modrou alebo žltou listovou kabelkou. Nič nepokazíte, ak si zvolíte šaty minimalistického strihu, ktoré sú vhodné na takéto príležitosti.

 

Čomu sa vyhnúť

Na pohovore by ste sa mali vyhnúť výraznému make upu, teda v prípade, ak sa nehlásite práve na pozíciu make up artist a potencionálny zamestnávateľ vás nepožiadal, aby ste predviedli svoje umenie na sebe. Zabudnite aj na minisukne a vyzývavé výstrihy, tým dnes už žiadneho personalistu neoslníte. Zabudnite aj na výrazný parfum, neupravené nechty a strapaté vlasy. Ak si dáte pozor na toto všetko, urobíte skvelý prvý dojem.